На сесії Верховної Ради України 11 квітня депутати ухвалили проєкт закону про мобілізацію. Що ж передбачає цей закон і коли він набуде чинності?
Вже відомо, що законопроєкт №10449 про мобілізацію був прийнятий народними депутатами без поправки щодо демобілізації через 36 місяців безперервної служби.
Як пояснив представник “Слуги народу”, член комітету з питань національної безпеки, оборони і розвідки Федір Веніславський, законопроєкт про демобілізацію буде поданий урядом окремо, тому ця норма була виключена з документа. Він аргументував таке рішення проханням міністра оборони Рустема Умєрова та головнокомандувача Збройних Сил України Олександра Сирського.
За інформацією Радіо Свобода, нові норми ухваленого законопроєкту відображають широкий спектр змін у військовому законодавстві. Його головною метою, з позиції народних обранців, є оновлення обліку військовозобов’язаних, щоб держава точно знала, хто може бути мобілізований, хто має право на відстрочку від призову, а хто вважається заброньованим.
Ухвалений документ передбачає:
- Оновлення облікових даних чоловіків у віці від 18 до 60 років протягом 60 днів у військкоматі, ЦНАП або через електронний кабінет призовника.
- Чоловіки призовного віку повинні мати при собі військово-обліковий документ під час дії воєнного стану та пред’являти його на вимогу поліції чи працівників ТЦК.
- Особи, визнані обмежено придатними, повинні повторно пройти медичний огляд протягом 12 місяців.
- Ті, хто отримав 2-3 групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (крім військовослужбовців), підлягають повторному медичному огляду для визначення придатності до служби.
- Люди з інвалідністю та особи, звільнені з полону, мають право на звільнення з військової служби, якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати службу.
- Опікуни та всиновлювачі тепер мають право на відстрочку та звільнення з військової служби.
- Ухилянтів можуть обмежити в праві керування авто за рішенням суду.
- Військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50 відсотків від першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки.
- Військовослужбовцям та їхнім дружинам (чоловікам) не нараховуватимуться проценти за користування кредитом та інші санкції за умови, що кредити не стосуються автомобілів та нерухомості.
- Місцеві державні органи зобов’язані сприяти мобілізації.
- Введення “базової військової підготовки” для громадян замість строкової служби. Таку пдготовку з 1 вересня 2025 року можна буде пройти під час навчання у ВНЗ або в тренувальних центрах ЗСУ.
- Особи, які не пройшли військову службу чи базову військову підготовку, не зможуть працювати на державній службі, в прокуратурі чи поліції.
Наразі законопроєкт №10449 про мобілізацію знаходиться на підписі у Президента України Володимира Зеленського. Якщо глава держави погодить документ, то він набуде чинності через місяць після його підписання.