Цьогоріч у Дніпропетровській області 32 людини захворіли на гепатит А (гостре запалення печінки, спричинене вірусом). Останнім часом в області фіксували тільки поодинокі випадки недуги, що не перевищує епідеміологічний поріг. Про це розповіли під час брифінгу в обласній військовій адміністрації.
Ситуацію, повʼязану із розповсюдженням гепатиту А в Україні, прокоментував завідувач відділу Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб Денис Кісельов:
– Враховуючи підвищення захворюваності на гепатит А в інших регіонах, хочу заспокоїти: на Дніпропетровщині ситуація контрольована. Показники відповідають сезонним рівням та не перевищують середньобагаторічні.
Він додав, що фахівці центру постійно моніторять якість води. У відібраних пробах збудник гепатиту А не виявили.
Але джерелом зараження може бути не тільки вода.
Найчастіше – це недотримання елементарних правил гігієни в побуті. Недуга передається через брудні руки, іграшки, посуд.
– Щойно тримав в руках гроші й телефон, а слідом схопився за пиріжок, – навела простий приклад позаштатна експертка з інфекційних захворювань департаменту охорони здоров’я ОВА Валентина Ткаченко.
Як інформує головний державний санітарний лікар Ігор Кузін, у період з 17 жовтня по 6 листопада на Вінниччині лабораторно підтверджено 245 випадків гепатиту А. 182 людини потрапили до лікарень: 128 (серед яких 24 дитини) пройшли лікування та виписані, ще 54 пацієнти залишаються у медзакладах.
Станом на 6 листопада, випадки гепатиту А зафіксовані ще в таких областях:
- Тернопільська (1 випадок),
- Закарпатська (11 випадків),
- Дніпропетровська (3 випадки),
- Івано-Франківська (протягом жовтня зафіксували 12 випадків).
В осередках проведено епідрозслідування та заключна дезінфекція. Кожен випадок окремо розслідують фахівці центрів контролю та профілактики хвороб.
Зазначається, що гепатит А має сезонність та зазвичай проявляється у холодну пору року. Випадки гепатиту А фіксуються на території України щороку в різних областях. Для порівняння, у 2022 році було зафіксовано 281 випадок. Здебільшого вони не мають спільного епідеміологічного звʼязку, тобто одного спільного джерела інфікування.
За інформацією Міністерства охорони здоровʼя, гепатит А, на відміну від гепатитів В і С, не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко призводить до летального кінця.
Отже, вірус гепатиту А передається наступним чином:
- Через продукти чи воду;
- В домашніх умовах: через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї. Тому гепатит А часто називають хворобою брудних рук.
- При тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.
Інкубаційний період гепатиту А становить від 2 тижнів до 50 діб.
Симптоми:
- слабкість,
- підвищення температури тіла,
- втрата апетиту,
- діарея,
- блювота,
- важкість у правому підребер’ї,
- сеча стає темнішою,
- пожовтіння шкіри і білків очей.
За появи цих ознак – треба негайно звернутися до сімейного лікаря!
Профілактика гепатиту А:
- мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету,
- воду вживати кип’ячену або бутильовану,
- страви – після термічної обробки,
- ретельно мити овочі та фрукти перед вживанням,
- вакцинація.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже всі люди, уражені гепатитом А, повністю одужують. У них формується пожиттєвий імунітет до хвороби.
Дотримання вищезазначених правил допоможе не підхопити небезпечний вірус та подбати про своє здоровʼя.