На саміті G20 Володимир Зеленський запропонував світові “формулу миру”

     Сьогодні на острові Балі в Індонезії розпочався саміт лідерів G20. Головним гостем саміту став президент України Володимир Зеленський, який щойно повернувся до Києва з деокупованого Херсона. У своєму виступі він презентував “Групі двадцяти” український “План досягнення миру за 10 кроків”.

     На початку свого виступу президент України звернув увагу присутніх на символізм звільнення Херсону — одного з найважливіших міст Півдня України та єдиного обласного центру, який Росія захопила з 24 лютого 2022 року.

      — Ця визвольна операція наших Сил оборони є для України аналогією багатьох битв минулого, які були переломними моментами у війнах. Вони символізували такі зміни, після яких люди вже знали, чия буде перемога, хоча ще доводилось воювати заради неї. Це як висадка союзників в Нормандії. Вона ще не була крапкою в боротьбі проти зла, але вже визначала увесь подальший перебіг подій. Саме це ми відчуваємо зараз. Зараз, коли Херсон вільний.

      Вже ні в кого немає сумнівів, що Україна переможе. Українське бачення шляху до миру — зберегти тисячі життів і вберегти світ від нових дестабілізацій.

     — Я хочу, щоб ця агресивна російська війна закінчилася справедливо й на основі Статуту ООН і міжнародного права, а не “абияк” – за влучним формулюванням пана Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша. Не варто пропонувати Україні компроміси із совістю, суверенітетом, територією та незалежністю. Ми поважаємо правила, і ми – люди слова. Україна завжди була лідером миротворчих зусиль, і світ це бачив. І якщо росія каже, що нібито хоче закінчити цю війну, хай доведе це діями. Очевидно, що словам росії довіряти неможливо, і не буде жодних “Мінськів – 3”, які росія порушить одразу ж після укладення. Якщо ж відповідних дій для відновлення миру не буде, то це означає, що росія просто хоче вкотре обманути всіх вас, обманути світ і заморозити війну якраз тоді, коли її поразки стали особливо відчутними. Ми не дамо росії перечекати, наростити сили, а потім розпочати нову серію терору та глобальної дестабілізації. Впевнений, що саме зараз треба й можна зупинити руйнівну російську війну.

Пропозиції України

     1. Радіаційна та ядерна безпека. Володимир Зеленський зауважив, що ніхто не має права шантажувати світ радіаційною катастрофою, як це робить росія:

      — На очах у всього світу росія перетворила нашу Запорізьку атомну станцію на радіаційну бомбу, яка може вибухнути будь-якої миті. Куди ж піде радіаційна хмара? Можливо, на територію ЄС. Можливо, в Туреччину. Можливо, на Близький Схід. Я вважаю злочинною навіть гіпотетичну можливість такого сценарію!

      Для відновлення радіаційної безпеки МАГАТЕ вже надала відповідні рекомендації, згідно з якими росія повинна негайно вивести з території Запорізької АЕС усіх своїх бойовиків. Станція має бути негайно передана під контроль МАГАТЕ та українського персоналу. Має бути негайно відновлене нормальне підключення станції до енергомережі, щоб ніщо не загрожувало стабільності реакторів.

     Україна пропонує направити місії МАГАТЕ на всі українські атомні станції – їх чотири, загалом 15 атомних блоків. Плюс Чорнобильська станція, яка зупинена й законсервована. Такі місії можуть верифікувати, що справді припинена будь-яка ворожа активність проти українських атомних об’єктів.

     — Чи довго реалізовувати це? Росія може вже завтра розпочати демілітаризацію Запорізької АЕС, якщо справді готова відновити порушену нею радіаційну безпеку.

      Не може бути жодних виправдань ядерному шантажу. Підставою, яка змусить росію відмовитися від будь-яких погроз ядерною зброєю, може бути Будапештський меморандум і відповідні можливості держав-підписантів.

     2. Продовольча безпека. Фундаментальне право кожної людини на їжу реалізовується завдяки експортній зерновій ініціативі.

     — Завдяки потужній участі ООН, Туреччини та інших партнерів ми показали, як співпраця кількох може повернути продовольчу безпеку багатьом. Я вважаю, що наша експортна зернова ініціатива заслуговує на безстрокове подовження, незалежно від того, коли закінчиться війна. Україна з липня експортувала понад 10 мільйонів тонн продовольства морським шляхом. Можемо наростити експорт ще на мільйони тонн щомісячно. Для цього я пропоную розширити експортну зернову ініціативу на інші наші порти, зокрема на порти Миколаєва та Ольвія у Миколаївській області.

      Глава держави закликав всі країни приєднатися до започаткованої в Україні ініціативи Grain From Ukraine з допомоги продовольством найбіднішим. Перше судно Nord Vind виходить у Ефіопію. На борту 27 тисяч тонн пшениці. Це обсяг продовольства для майже 100 тисяч людей на рік. Чим більше таких суден вийде з України, тим більше людей у бідних країнах будуть врятовані від голоду.

      — Україна може експортувати цьогоріч 45 мільйонів тонн продовольства. І хай суттєва частина буде спрямована тим, хто страждає найбільше. Що конкретно ми пропонуємо? Кожна країна може долучитися з конкретним внеском і стати співтворцем перемоги над голодом і продовольчою кризою.

     3. Енергетична безпека. Президент подякував країнам за зміцнення нашої протиповітряної оборони та попросив про нарощування відповідної допомоги. Адже енергоресурси використовуються росією, як зброя.

      — Усі ви бачите, на що спрямований зараз російський терор. Це намагання перетворити холод на зброю. На зброю проти мільйонів людей. Ударами російських ракет та іранських дронів, які використовують окупанти, зруйновано близько 40% нашої енергоінфраструктури. Щотижнево росія підриває наші електростанції, трансформатори, лінії постачання електрики. Супутня мета цього терору – не дати експортувати нашу електрику сусіднім країнам, що могло б значно допомогти їм стабілізувати енергетичну ситуацію та зменшити ціни для споживачів. Росія зацікавлена в енергокризі. А ми ж усі маємо бути зацікавлені в припиненні терору.

     Україна пропонує направити місію експертів ООН на об’єкти нашої критичної енергетичної інфраструктури для їх збереження, оцінки руйнувань і потреб у відновленні. Це буде конкретний внесок міжнародної спільноти у стабілізацію енергоситуації не лише в Україні, а й в Європі та на глобальному енергоринку.

    — Втім, незалежно від рішень світу, росія може в будь-який день відмовитися від ударів по українській енергогенерації та по об’єктах, що задіяні в постачанні води й тепла людям. Хай росія доведе такою своєю відмовою від терору, що справді зацікавлена в поверненні миру. Якщо росія намагається позбавити Україну, Європу та всіх споживачів енергії у світі передбачуваності й стабільності цін, відповіддю на це має бути примусове обмеження експортних цін для росії. Щоб експорт був не вищої собівартості. Це чесно. Якщо забираєш ти, світ має право забрати в тебе.

      4. Звільнення всіх полонених і депортованих. Тисячі військових і цивільних українців перебувають у російському полоні.

      — Їх піддають жорстоким тортурам – це масове знущання! Крім того, ми поіменно знаємо майже 11 тисяч дітей, які були силою депортовані в росію. Їх розлучають із батьками, знаючи, що в них є родини. А крім цих дітей, є десятки тисяч тих, хто був примусово вивезений і про яких ми знаємо лише опосередковано. Серед них є й діти, чиї батьки були вбиті російськими ударами, а тепер їх утримують у державі-вбивці. Додайте до цього ще сотні тисяч депортованих дорослих, і ви побачите, яку гуманітарну катастрофу спричинила російська війна. Додайте ще політв’язнів – українських громадян, яких утримують у росії та на тимчасово окупованій території, зокрема в Криму. Маємо звільнити всіх цих людей!

     Володимир Зеленський зазначив, що Україна знайшла підтримки в Міжнародному комітеті Червоного Хреста.

     — Ми не бачимо, що вони повною мірою борються за доступ до таборів, де утримують українських полонених і політв’язнів, або що вони допомагають шукати депортованих українців. І таке самоусунення – це самознищення Червоного Хреста як організації, яку колись поважали. Ми не можемо чекати. Тож, маємо обʼєднатися заради єдиної реалістичної моделі звільнення полонених – “всіх на всіх”. А також заради звільнення всіх дітей і дорослих, які були депортовані в росію.

     Український лідер подякував партнерам за їхні зусилля, завдяки яким вдалося звільнити багатьох українців та іноземних громадян з російського полону.

    — І хай це ваше лідерство та щире серце інших лідерів, які присутні зараз, допоможуть звільнити й інших українців.

     5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.

     Засуджуючи воєнне вторгнення росії, Президент вказав на другу стаття Статуту ООН. Силу міжнародного права повинна бути відновлена без будь-яких компромісів з агресором.

      — Бо Статут ООН не може діяти якось частково, вибірково чи “за бажанням”. Росія повинна підтвердити територіальну цілісність України в межах відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН і відповідного масиву договірно-правових документів. Це абсолютно конкретно.

     6. Виведення російських військ і припинення бойових дій. Країна-агресорка має повністю вивести свої війська та передати під контроль України усі ділянки нашого державного кордону з росією. Результатом цього стане повне припинення бойових дій. Володимир Зеленський наголосив, що є чітке розуміння, як це забезпечити.

      — Кожен день зволікання з цим означає нові смерті українців, нові загрози для світу й шалене зростання збитків через продовження російської агресії – збитків для всіх у світі.

      7. Справедливість. Світ має визнати спеціальний трибунал щодо злочинів росії та створення міжнародного механізму для відшкодування за рахунок російських активів всіх збитків, завданих російською війною.

     — Це те, що провокує чи не найбільші емоції. Коли ми звільняємо нашу землю, всюди бачимо одне: росія залишає по собі катівні та масові поховання вбитих людей. Так було в Бучі та інших містах півночі країни після окупації. Так було у Харківській області. Те саме ми бачимо зараз і на Херсонщині. Станом на сьогодні ми маємо повну інформацію щодо 430 дітей, убитих російськими ударами. Тільки дітей! І тільки тих, про кого ми точно все знаємо. А скільки масових поховань на тій території, яка ще досі залишається під контролем росії? Що ми побачимо в Маріуполі?

      Україна запропонувала резолюцію Генасамблеї ООН щодо міжнародного механізму компенсації за збитки, спричинені російською війною.

     — Вона проголосована. Ми просимо її застосовувати. Саме агресор повинен зробити все, щоб відновити порушену ним справедливість. Готуємо й другу резолюцію – щодо спецтрибуналу. Прошу вас приєднуватись і підтримати її. Бо немає такого народу на землі, який не цінував справедливість.

     8. Екоцид, потреба негайного захисту природи. Володимир Зеленський розповів, що мільйони гектарів лісу в Україні спалені обстрілами. Майже 200 тисяч гектарів нашої землі забруднені нерозірваними мінами й снарядами. Затоплені десятки вугільних шахт, зокрема й шахта “Юнком” на окупованій території у Донецькій області, де у 1979 році був здійснений підземний ядерний вибух. У москві відомо, яка це загроза не тільки для річок на Донеччині, а й для Азовського моря та Чорноморського басейну, але російська влада не намагається запобігти цій екологічній катастрофі. Тож лише деокупація нашої території може створити умови, щоб зняти цю загрозу.

     — Неможливо точно порахувати обсяг забруднення атмосфери від спалених нафтобаз та інших пожеж… А ще – підірвані споруди, спалені хімічні підприємства, безліч поховань убитих тварин. Просто уявіть це: унаслідок російської агресії загинули 6 мільйонів свійських тварин. 6 мільйонів! Це офіційні дані. Знищено щонайменше 50 тисяч дельфінів у Чорному морі. Тисячі гектарів ґрунту забруднено шкідливими речовинами. Більшість із них – це родючі ґрунти. Були родючі ґрунти.

     Минулого тижня на кліматичному саміті у Єгипті Президент запропонував створити платформу для оцінки збитків довкіллю від війни.

     — Маємо знайти й спільні відповіді на всі екологічні загрози, створені війною. Без цього не буде повернення до нормального, стабільного життя, і відлуння війни ще довго зберігатиметься – у вибухах мін, які забиратимуть життя дітей і дорослих, у забрудненні води, ґрунтів та атмосфери.

     Володимир Зеленський подякував всім країнам, які допомагають нам із розмінуванням.

      — Потрібне термінове нарощування кількості такої техніки та фахівців для цього. Потрібні також кошти й технології для відновлення очисних споруд. Це все не просто українська проблема. Це виклик для усього світу.

      9. Недопущення ескалації. Наша держава потребує дієвих гарантій безпеки, інакше — ризик, який є, буде постійно. Поки що Україна не є членом будь-якого з альянсів.

     — Ця російська війна змогла розпочатися якраз тому, що Україна залишалась у “сірій зоні” – між євроатлантичним світом і російським імперіалізмом. Зараз у нас теж поки немає жодних гарантій безпеки. Тож як не допустити повторення такої агресії Росії проти нас? Ми підготували проект договору Kyiv Security Compact і вже запропонували його партнерам. Тож маємо провести міжнародну конференцію для фіксації ключових елементів повоєнної безпекової архітектури в євроатлантичному просторі, включно з гарантіями для України. Головним результатом конференції має стати підписання Kyiv Security Compact. Ми можемо зробити це в будь-який час – уже навіть цього року. І ми повинні це зробити.

      10. Фіксація закінчення війни. Президент в деталях розповів лідерам G20, що це означає:

      — Коли всі антивоєнні кроки будуть реалізовані, коли безпека й справедливість почнуть відновлюватися, сторони мають підписати документ про фіксацію закінчення війни. Я підкреслюю: кожен із цих викликів на шляху до миру не може забрати багато часу. Максимум місяць на один пункт. Для деяких достатньо днів. Ми вже маємо позитивний досвід експортної зернової ініціативи. Як вона працює? Є ООН і дві сторони домовленостей: з одного боку – Україна, Туреччина та ООН, а з іншого боку – росія, Туреччина та ООН.

     За словами Володимира Зеленського, подібно може спрацювати виконання кожного з пунктів, де сторонами можуть бути різні держави, які готові взяти на себе лідерство в тому чи іншому питанні.

https://www.president.gov.ua/news/ukrayina-zavzhdi-bula-liderom-mirotvorchih-zusil-yaksho-rosi-79141

     Важко повною мірою усвідомити, якого страшного лиха завдала росія нашій державі, українському народові. Страшні наслідки війни відчуває на собі весь світ. Добре, що у цей важкий для країни час наш Президент та його команда виявили неймовірну рішучість та 24/7 працюють для порятунку та відновлення України, залучаючи до цього всю міжнародну спільноту. На перший погляд, може здатися, що українська “формула миру” занадто оптимістична, однак, на нашу думку, це справедливий та єдиний можливий сценарій, що назавжди змінить війну на мир та встановить світову безпеку. Чи погодиться на нього росія? Рано чи пізно виконати всі ці вищезазначені пункти її змусять наші потужні ЗСУ, які героїчними зусиллями здобувають Перемогу України!

Сподобалась ця стаття?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

PokrovGZK© 2020 Design by DIT

Україна, Дніпропетровська обл., м.Покров, вул. Центральна, 11