Перш за все треба зазначити, що державний прапор України був офіційно затверджений Верховною Радою 28 січня 1992 року. Він, як тоді так і зараз, представляє собою стяг із двох однакових за розміром горизонтальних смуг різних кольорів: синього (вгорі) і жовтого (внизу).
Згідно із найбільш популярним тлумаченням колірної гами прапора, його синя смуга символізує ясне небо, а жовта – золоті пшеничні ниви. Дехто ж стверджує, що насправді барви нашого стягу здавна символізують дві головні стихії природи – воду і вогонь. Водночас, з релігійного погляду, жовтий (золотий) колір – уособлює Творця і взагалі Вищу духовність, а синій – усе земне.
Всі три версії особисто нам до вподоби. А Вам, наші шановні читачі?
Наш прапор має понад 700-літню історію
Перша історична згадка про поєднання синього та жовтого елементів в офіційній символіці датується 1256 роком – днем заснування Львова. Герб цього міста, зокрема, прикрасив золотий лев на синьому тлі.
Поєднання символічних для країни кольорів знаходимо і в добу козацтва, особливо починаючи з XVIII ст. Часто у запорожців були сині стяги, прикрашені золотистими орнаментами, образами православних святих або ж козаків.
Ці історичні факти – тільки зайвий доказ того, що державність України зароджувалась задовго до московії. Тому перш ніж посягати на чуже, ординцям би вивчити історію власної країни, котра не має жодного відношення до нашої – самобутньої, вільної та абсолютно відокремленої від інших, виплеканою потом і кров’ю наших славних пращурів.
Український стяг отримав визнання більше 100 років тому
Поєднання синього і жовтого кольорів остаточно оформилося як єдинонаціональне на початку XX ст. Так, перше офіційне визнання синьо-жовтого прапора відбулося 22 березня 1918 року. Тоді Центральна Рада ухвалила закон, затвердивши поєднання жовтого і блакитного у стязі Української Народної Республіки.
Цікаво й те, що досі точаться дискусії довкола того, яким чином розташовувалися кольори на прапорі УНР: блакитний вгорі та жовтий унизу, чи навпаки!? Науковці відзначають, що не існує документів, якими в УНР затверджувався б саме жовто-блакитний порядок смуг. Тому цілком можливо, що використовувалися обидва варіанти прапора.
У новітній історії України День прапора, згідно з указом Президента, щорічно відзначається 23 серпня, починаючи з 2004 року.
Найбільший прапор України майорить у Києві
Сьогодні Національний прапор держави – її символ і гордість. Він, безумовно, прикрашає кожне місто, містечко, село та селище. А чи знаєте Ви, де розташовується найбільший та найвищий стяг? Ну, звичайно, як і ведеться, в столиці України. Він здійнявся над Києвом у 2020-му році, символічно в День Державного прапора.
Жовто-блакитний розташований так, що вітає з киян та гостей столиці з усіх її сторін. Таким чином, найголовніший символ державності України розмістився на печерських пагорбах, напроти статуї «Батьківщина-мати». Висота його флагштока – близько 90 метрів, вага – 32 тонни, розміри полотнища – 16 на 24 метри!
Ось така непроста, але дуже пізнавальна, історія становлення нашого Національного Прапора. Українці пройшли нелегкий шлях, щоб показати всьому світу велич своїх державних символів. Віримо, що й зараз ми зуміємо відстояти незалежність та довести всьому світу, що така могутня країна заслуговує тільки на Перемогу!
Підготувала Олександрина ЛЕЩЕНКО