Навіть у надважких умовах, продиктованих воєнним станом, наше підприємство продовжує ефективно працювати на високий результат. Запорукою виконання планових показників з розкриву та видобутку марганцевої руди є належний стан виробничих потужностей. Тому обраний комбінатом курс на модернізацію, закладений в Програмі виробничо-технічного розвитку (ПВТР), діє і далі. Так, оновлений після капітального ремонту крокуючий екскаватор (ЕК) №136 класу 20/90 Покровського кар’єра отримав ще й нове “серце” — синхронний електродвигун потужністю 2,5 Мвт. В процесі його запуску були присутні й наші кореспонденти.
![](https://pokrovgzk.com.ua/wp-content/uploads/2022/08/DSC_0654-1024x683.jpg)
За ініціативи керівництва комбінату на чолі з Головою правління Сергієм Шуваєвим, на замовлення комбінату синхронний електродвигун вперше виготовив Запорізький завод електричних машин. Його вартість — 3 млн 850 тис. грн. Огляд цієї машини перед покупкою здійснили провідні фахівці нашого підприємства під час відрядження у Запоріжжя. Там були проведенні попередні випробування та перевірені всі технічні характеристики й електричні параметри на номінальне навантаження. У спеціалістів склалося позитивне враження від побаченого, тож процедура попереднього приймання пройшла вдало. Наступними етапами стали монтаж, запуск та проведення випробування електродвигуна в експлуатаційних умовах. Згідно з контрактом, електродвигун остаточно вважатиметься прийнятим лише тоді, як відпрацює деякий час без критичних зауважень.
![](https://pokrovgzk.com.ua/wp-content/uploads/2022/08/1-6-1024x683.jpg)
Представники заводу виробника, за умовами договору, були залучені до запуску нової електричної машини. До складу приймальної комісії на чолі з головним енергетиком комбінату Павлом Літуном також увійшли: начальник Відділу внутрішньої безпеки Сергій Несін, начальник Електроремонтного цеху (ЕРЦ) Юрій Скапенко, старший майстер Дільниці по ремонту і складання електромашин ЕРЦ Віктор Демідов, провідний інженер з експлуатації та ремонтів Відділу головного енергетика Дмитро Дрозд та інженер 1 категорії Відділу обладнання Анна Посьмашна.
![](https://pokrovgzk.com.ua/wp-content/uploads/2022/08/DSC_0648-1024x683.jpg)
На момент нашого прибуття у Покровський карʼєр синхронний електродвигун вже був встановлений. За принципом роботи він обертає на своєму валу ще три генератори, які безпосередньо віддають постійний струм на роботу приводів підйому, тяги і обертання. Всю цю групу відцентрували.
Після виміру необхідних параметрів, електричне “серце” машини запустили в роботу та склали відповідний акт.
![](https://pokrovgzk.com.ua/wp-content/uploads/2022/08/DSC_0666-1024x683.jpg)
За словами головного енергетика, на комбінаті загалом функціонують три крокуючі екскаватори класу 20/90, а саме — у Північному (ЕК №128), Чкаловському №2 (ЕК №130) та Покровському (ЕК №136) карʼєрах.
— Для забезпечення роботи цих екскаваторів використовуються синхронні електродвигуни потужністю 2,5 Мвт. І хоча у нас є резерв таких машин, але через значні динамічні навантаження протягом тривалого часу, метал приводного валу деформується і вал потребує частої заміни. А це втрата дорогоцінного часу на демонтаж двигуна, відправку його в ЕРЦ, де його приводять до ладу, виконують центрування валу, доставляють назад й знову монтують. Це збільшує простої крокуючого екскаватора по електричній частині й може поставити під загрозу виконання плану виробництва, — пояснив доцільність придбання Павло Літун.
![](https://pokrovgzk.com.ua/wp-content/uploads/2022/08/DSC_0705-1024x683.jpg)
Павло Павлович акцентує, що для енергетиків заміна синхронного електродвигуна на машини класу 20/90 є надзвичайно важливим питанням в умовах війни. Тому цей пункт не виключили з ПВТР.
![](https://pokrovgzk.com.ua/wp-content/uploads/2022/08/DSC_0672-1024x683.jpg)
Отже, тепер великі надії щодо виконання плану з добування руди у Покровському карʼєрі покладені на екіпаж ЕК №136 у такому складі: бригадир Петро Купріян, машиністи: Віктор Кузовий, Валерій Бондаренко, Олег Завгородній, Ігор Селезньов, Анатолій Безкровний; помічники машиністів: Віктор Компанієць, Анатолій Борисов, Віктор Запорожець, Юрій Караманов, Андрій Яковенко, Роман Ясутіс та Сергій Єгоров. Ми впевнені, що можемо покластися на цей досвідчений колектив, який виправдає всі сподівання.
![](https://pokrovgzk.com.ua/wp-content/uploads/2022/08/DSC_0686-1024x683.jpg)
В перспективі, але вже після нашої Перемоги, головний енергетик комбінату має велике бажання поступово замінити й інші синхронні електродвигуни на машинах класу 20/90.
![](https://pokrovgzk.com.ua/wp-content/uploads/2022/08/DSC_0706-1024x683.jpg)
Тож і надалі обʼєднуємо зусилля для досягнення спільних перемог на всіх фронтах. Захищаємо Україну, підтримуємо армію та будуємо плани, які обовʼязково реалізуємо у мирному майбутньому.