Якими мають бути ваші дії у разі виникнення надзвичайної ситуації на Запорізькій атомній електростанції?

Російські окупанти вже рік контролюють найбільшу в Європі Запорізьку АЕС. Протягом останніх тижнів ворожі канали розганяють паніку серед українців, погрожуючи вчиненням провокації на електростанції шляхом її підриву. У цих терористичних діях планують звинуватити українську сторону. Українська ж розвідка свідчить про замінування ЗАЕС російськими військами та велику загрозу її підриву їхніми силами. Враховуючи всю серйозність ситуації, кожен мешканець населених пунктів, наближених до станції, має знати вичерпний план дій у разі виникнення надзвичайної ситуації. Території Нікопольського району як раз знаходяться у зоні потенційного ризику, у тому числі і Покров. Зверніть увагу на цю пам’ятку, візьміть її до відома і дійте за інструкцією, але при цьому у жодному разі не панікуйте. Саме на нашу розгубленість і розраховує ворог.

Яким буде оповіщення про надзвичайну ситуацію?

Запам’ятайте! Звуки сирен, уривчасті гудки інших сигнальних засобів, транспорту, означають сигнал цивільного захисту «УВАГА ВСІМ!».

 

Сповіщення про виникнення НС буде здійснено в застосунку на телефоні «ТРИВОГА» шляхом передачі сигналу «РАДІАЦІЙНА НЕБЕЗПЕКА», застосуванням гучномовців спеціалізованого транспорту ГУ ДСНС та ГУНП.

Почувши оповіщення, негайно ввімкніть радіоприймач або телевізор (місцеві канали) та прослухайте повідомлення місцевих органів влади.

У разі виникнення НС інформацію про подію та заходи, які потрібно виконати, буде доведено на таких інтернет-ресурсах:

 • офіційному сайті Покровської міської ради;

 • в месенджері «Viber» в каналах (Сирена міста Покров);

 • на сторінках соціальних мереж.

Дії у перші години аварії

 1. Щойно стало відомо про небезпеку радіоактивного забруднення, слід негайно одягнути на обличчя респіратор, протипилову тканинну маску або ватно-марлеву пов’язку та пройти до укриття, якщо воно знаходиться в безпосередній близькості.

 2. Якщо захисна споруда знаходиться надто далеко та відсутні засоби захисту органів дихання, необхідно залишатись вдома.

Довідково. Коефіцієнт ослаблення радіації будинками та спорудами залежить від будівельного матеріалу, конструкції та поверховості:

 • дерев’яні будинки послаблюють радіацію у 2-3 рази, а підвали цих будинків – у 7-10 разів;

 • одноповерхові кам’яні – у 10, їх підвали – у 40-50 разів;

 • багатоповерхові кам’яні будинки – у 400-500, а їхні підвали (сховища) – у 1000 разів.

 1. Увімкнути всі можливі засоби масової інформації та слідкувати за повідомленнями та розпорядженнями місцевих органів влади.

 2. Закрити вікна, двері, зашторити їх щільною тканиною або ковдрою. Закрити вентиляційні канали, душники, заклеїти щілини у віконних рамах.

   

 3. Упакуйте харчі у герметичні пакети (загорніть у декілька шарів паперу, складіть у банки, каструлі або пакети) та приберіть до холодильника.

 4. Створіть запас води, заливши її в посуд з кришками чи пробками.

 5. Гігієна. Приготуйте найпростіші засоби спеціальної обробки — мило, мильний розчин.

 6. Підготуйтеся до можливої евакуації.

 7. Проінформуйте сусідів. Уникайте паніки.

 8. Тримайте постійно ввімкненими засоби передачі інформації, чекайте подальших повідомлень місцевих органів влади.

Безпечне харчування

Правила безпечного харчування у випадку НС:

 • готувати та вживати їжу можна тільки в закритих приміщеннях;

 • вживайте лише ті продукти харчування, які зберігалися в холодильниках, закритих ящиках, скринях, в підвалах, погребах або були куплені в торгових мережах;

 • продукцію з індивідуальних господарств, особливо молоко, зелень та фрукти можна споживати тільки після офіційного дозволу;

 • воду використовуйте з перевірених джерел;

 • перед вживанням їжі прополощіть ротову та носову порожнину 0,5% розчином питної соди.

Інші правила безпеки та особистої гігієни

 1. Намагайтеся якомога менше знаходитися на вулиці, а якщо є необхідність покинути приміщення – обов’язково одягайте засіб індивідуального захисту органів дихання, головний убір, плащ, чоботи, рукавички.

 2. Виходьте на вулицю лише на час, установлений режимом радіаційного захисту. Дітей на вулицю виводити не можна. Запобігайте потраплянню опадів на тіло й одяг.

 3. Коли повернетесь додому, помийте або обітріть мокрою ганчіркою взуття, верхній одяг витрусіть, почистіть вологою щіткою та за можливості залиште поза приміщенням.

 4. Обличчя, руки, шию ретельно обмийте, прополощіть ротову та носову порожнину 0,5% розчином питної соди.

 5. У всіх приміщеннях, де перебувають люди, щодня проводьте вологе прибирання із застосуванням миючих засобів.

Екстрена валіза

Покладіть до валізи такі речі:

 1. Документи (паспорт, військовий квиток, документи про освіту, свідоцтво про шлюб і народження дітей, трудову книжку, пенсійне посвідчення тощо).

 2. Гроші, кредитні картки.

 3. Дублікати ключів від будинку, авто.

 4. Герметично упакуйте комплект спідньої білизни (2 пари), шкарпетки бавовняні (2 пари) і вовняні, запасні штани, сорочка або кофта, плащ-дощовик, в’язана шапочка, рукавички, шарф, зручне, надійне взуття. В цей незаражений одяг ви зможете перевдягнутися в чистій зоні.

 5. Продукти харчування упакуйте у герметичні пакети (загорніть у декілька шарів паперу, складіть у банки, каструлі або пакети).

 6. Аптечка першої допомоги, зібрана згідно з вашими потребами.

 7. Запас їжі на кілька днів – все, що можна їсти без попередньої обробки, не займає багато місця і довго зберігається.

 8. Запас питної води на 1-2 дні.

 9. Посуд (казанок, фляга, ложка, кружка металева 0.5 л, розкладний стаканчик).

 10. Сірники, запальничка.

 11. Ліхтарик (краще кілька) і запасні батарейки до нього.

 12. Засоби гігієни (зубна щітка і зубна паста, мило, рушник, туалетний папір, кілька упаковок одноразових сухих серветок, вологі серветки).

 13. Сімейні цінності, реліквії, але в жодному разі не на шкоду всьому іншому.

Цей список не є вичерпним. Ви можете його доповнити іншими речами, але маєте пам’ятати, що загальна вага особистих речей на кожного члена сім’ї не повинна перевищувати 50 кг.

На валізу прикріпіть бирку з прізвищем, іменем, адресою проживання. На бирці дитячих речей також вкажіть рік народження дитини.

Дітям дошкільного віку вкладіть в кишеню записку із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, домашньої адреси, а також контактні дані батьків.

Завчасна підготовка до евакуації

Враховуючи введення воєнного стану в державі та оперативну обстановку, яка склалася на території області, максимально сплануйте виїзд до безпечної зони (це зона понад 50 кілометрів від ЗАЕС) особистим транспортом, зокрема за допомогою родичів, сусідів, друзів, знайомих. Постійно тримайте автотранспорт у справному стані та заправленим пальним до повного баку. Також, ретельно сплануйте маршрут виїзду (в залежності від зони ведення активних бойових дій) та місце прибуття в безпечну зону, при цьому розгляньте варіанти розміщення у родичів, друзів, знайомих, близьких тощо.

Якщо ви будете евакуюватися у загальному порядку завчасно в органах місцевого самоврядування уточніть, яким видом транспорту або пішим порядком Ви вирушаєте до пункту евакуації. З їх переліком Ви можете ознайомитись нижче. Також там Ви можете отримати додаткову консультацію, якщо у Вас виникнуть питання, щодо дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

Евакуація

 • Отримавши повідомлення про початок евакуації, не панікуйте.
 • Вимкніть джерела водо-, електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубах.
 • Повідомте сусідів та близьких про початок евакуації. Надайте допомогу дітям, особам з інвалідністю, людям похилого віку.
 • Візьміть екстрену валізу та вирушайте власним автотранспортом за спланованим маршрутом в безпечну зону, а у разі неможливості це зробити – вирушайте до збірного пункту евакуації.
 • Якщо Ви не можете самостійно вийти з приміщення, Вам необхідно вивісити за вікном або прив’язати до ручки вхідних дверей біле полотно так, щоб було видно з вулиці, та повідомити органи місцевого самоврядування, підрозділи ДСНС, Національної поліції. Вам на допомогу будуть направлені працівники соціальних служб.
 • Після прибуття до збірного пункту евакуації Вас буде евакуйовано до проміжного пункту евакуації для проведення дозиметричного контролю та санітарної обробки у разі необхідності. Ще раз наголошуємо на важливості ретельного захисту речей, які берете з собою, від контакту з навколишнім середовищем та забруднення радіацією (речі повинні бути герметично запаковані).
 • По закінченню дозиметричного контролю Вас буде переміщено до безпечної зони.

Збірні пункти евакуації

У разі оголошення радіаційної небезпеки всі працівники Покровського ГЗК, які знаходитимуться на робочих місцях поза межами міста, будуть доставлені до Покрова транспортом підприємства. Про організацію і місце збору буде повідомлено додатково.

Дисципліна та організованість, суворе виконання вказівок органів виконавчої влади та місцевого самоврядування забезпечить збереження Вашого здоров’я і життя. Візьміть цю інформацію до відома, складіть для себе власний план дій, враховуючи офіційні правила. Будьте готові до будь-якого сценарію розвитку подій, але в жодному разі не піддавайтесь паніці. Ворог вчергове випробовує нас на міцність, але ми в жодному разі не підкоримось, якщо триматимемось разом і зберігатимемо витримку.

Сподобалась ця стаття?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

PokrovGZK© 2020 Design by DIT

Україна, Дніпропетровська обл., м.Покров, вул. Центральна, 11