Ще раз поговоримо про газ. Відповіді на найбільш розповсюджені питання

     У травні цього року для мільйонів українців несподівано змінили постачальника газу. Замість приватних регіональних газзбутів, «блакитне паливо» почала постачати державна компанія «Нафтогаз України». Причому клієнтів сюди перевели автоматично, тож укладати нові угоди самостійно не потрібно. Але треба дізнатися свій новий особовий рахунок і навчитися платити за газ за новими реквізитами. А ще українців цікавить, чи повернуть їм ті кошти, котрі вони відповідально заплатили за спожитий газ у травні? Давайте разом пробувати ще раз розбиратись.

Чому ж змінився постачальник газу?

     За офіційною інформацією, попередні газзбути не змогли виконати свої функції перед 8,8 млн побутових споживачів, бо не домовилися про нові угоди щодо закупівлі палива з «Нафтогазом». Таким чином, не забезпечили населення необхідним ресурсом. Після цього, згідно з правилами ринку газу, клієнти автоматично перейшли до ПОН – постачальника останньої надії. Його функції виконує газопостачальна компанія «Нафтогаз України».

     ПОН – це страховий механізм на ринку газу: компанія автоматично підхоплює клієнтів, котрі залишилися без постачальника, і забезпечує їх газом впродовж 60 діб, поки ті шукають нового постійного постачальника газу.

Таким чином вдається уникнути ситуацій, коли люди можуть залишитися без газопостачання через проблеми тієї чи іншої комерційної компанії.

Як дізнатися, чи змінився постачальник?

     До «Нафтогазу», як до ПОНу, спочатку потрапило 8,8 млн споживачів 17 постачальників під брендом «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Сумській, Харківській, Хмельницькій, Чернівецькій і Чернігівській областях, а також ТОВ «Одесагаз-Постачання». А 17 червня «Нафтогаз України» повідомив, що від низки компаній до постачальника останньої надії додатково перейшло ще 1,3 млн домогосподарств, зокрема жителі Києва, Черкас, Тернополя та інших міст. Йдеться про колишніх клієнтів ДП «КиївГазЕнерджи», ТОВ «Лубнигаз-Трейдинг», ТОВ «Газ Ресурс Компані», ТОВ «Тернопільміськгаз», ТОВ «Уманьгаз Збут» та ТОВ «Черкасигаз Збут».

     За даними «Нафтогазу», нині компанія постачає паливо майже 98% побутових споживачів в Україні (12,4 млн клієнтів).

     Перевірити наявність у вас постійного постачальника можна на сайті Газопостачальної компанії «Нафтогаз України» або безпосередньо на платформі Оператора ГТС України, ввівши свій ЕІС-код.

     ЕІС-код – це персональний газовий номер споживача, що складається з 16 символів (латинських літер та цифр). Його можна знайти в платіжці (розташований під особовим рахунком), договорі чи в особистому кабінеті.

     Крім того, інформацію про наявність постачальника можна уточнити у контакт-центрі «Нафтогазу»: (066)-300-2-888; (098)-300-2-888; (093)-300-2-888.

Кому платити за газ і як буде з пільгами та субсидіями?

     При зміні постачальника газу всі пільги та субсидії зберігаються автоматично. Їх підтягнуть у платіжки від нової компанії. Тож ходити для вирішення цих питань нікуди не потрібно.

Чи потрібно особисто йти в газконтору, щоб укладати нову угоду з газопостачальником?

     Ні, бо так звані газконтори – це ваші попередні газзбути. Саме від них споживачі й потрапили до постачальника останньої надії – «Нафтогазу».

     Згідно з рішенням Міністерства енергетики та Оператора ГТС України, споживачів вищезгаданих компаній перевели на повноцінні угоди з «Нафтогазом» автоматично. Тобто подавати заявки й особисто укладати нову угоду із «Нафтогазом» уже не потрібно.

Якою буде ціна в «Нафтогазу»?

     Мільйони українців, які вимушено змінили газопостачальну компанію, перейшли до «Нафтогазу» на тарифний план «Фіксований» з ціною 7,96 грн/куб. м (з ПДВ, без вартості розподілу). Це на 3 коп дешевше, ніж у більшості попередніх газзбутів.

     Тарифний план «Фіксований» і ціна 7,96 грн діятиме до 1 травня 2023 року.

Чи можна обрати іншого постачальника?

     Так, можна обрати й іншу газопостачальну компанію на ринку. В теорії постачальника можна змінювати хоч щомісяця. Актуальний перелік компаній можна знайти на сайті інформаційно-консультаційного центру «ГазПравда».

     Правда, останні кілька місяців кількість постачальників різко зменшилася. У червні нарахували лише 14 компаній, хоча у березні їх було понад 60. Тому перед тим, як подати заявку новому постачальникові, треба уважно вивчати його умови та ціни, а також надійність. Бо якщо ця компанія згодом також піде з ринку, то ви ризикуєте знову опинитися в постачальника останньої надії.

Як платити за газ «Нафтогазу»?

     Щоб сплачувати за газ новій газопостачальній компанії, треба отримати новий номер особового рахунку. Для цього необхідно:

  • перейти в чатбот GASUA (у Viber, Telegram або NaftogazGasSupply у Facebook Messenger) та ввести ЕІС-код.

  • Отримати особовий рахунок також можна, звернувшись до контакт-центру Газопостачальної компанії «Нафтогаз України».

     Після отримання особового рахунку можна зареєструватися в особистому кабінеті my.gas.ua. Там буде змога дізнатися та оплатити рахунки, завантажити довідку про пільги та субсидії тощо.

     Отримати особовий рахунок виявилось доволі просто – у мене зайняло максимум 10 хвилин з реєстрацією на сторінці “Нафтогазу”. Обрала шлях через чатбот GASUA у Vibeк

     Отримавши електронні чи паперові квитанції, можна сплатити їх онлайн (в особистому кабінеті «Нафтогазу», платіжних системах чи мобільних банківських додатках), або офлайн (оплачувати традиційні паперові рахунки в касах банків чи на пошті).

З якого місяця треба платити за газ «Нафтогазу»?

     З травня 2022 року. Саме з цього місяця 8,8 млн споживачів потрапили до постачальника останньої надії.

     Як повідомили в «Нафтогазі», рахунки за спожитий газ у травні будуть доступні після 20 червня в особистому кабінеті та чатботах. Друковані рахунки доставить «Укрпошта» після 25 червня. І лише в тих регіонах, де відсутні активні бойові дії.

Якщо вже заплатили за травень старому постачальнику?

     За постачання газу в травні 8,8 млн колишніх клієнтів низки газзбутів мають платити саме «Нафтогазу». Якщо ви вже сплатили за травень своєму попередньому постачальникові, той не перераховуватиме кошти «Нафтогазу». Так само не можна переадресувати сплачені газзбуту кошти на оплату доставки палива.

     Проте споживач, який переплатив за постачання газу в травні, має право на повернення коштів. Як пояснюють експерти «ГазПравди», це передбачено Правилами постачання природного газу, затвердженими НКРЕКП.

     Там вказано, що у разі переплати сума переплати зараховується в рахунок оплати на наступний розрахунковий період або повертається на поточний рахунок споживача на його письмову вимогу впродовж п’яти робочих днів після отримання такої вимоги.

     Розкажу з особистого практичного досвіду. Звернувшись до кол-центру газзбуту у м. Покров з метою повернення заплачених за травень коштів, нам запропонували наступний механізм дій:

   1. Надали зразок заяви на ім’я керівника ТОВ “Дніпропетровськгаз збут”, у якій клієнт має зазначити прохання про повернення коштів.

   2. До заяви додаються: ксерокопії паспорту та ідентифікаційного коду, довідку за реквізитами Вашого рахунку (її треба взяти у банку) та квитанцію про оплату за травень.

   3. Всі ці документи клієнт має відправити поштою на адресу ТОВ “Дніпропетровськгаз збут” (49000, Дніпропетровська область, Соборний район, м. Дніпро, вул. Поля,2, літ. А-2) або на електронну скриньку цієї компанії: contact@dpgaszbut.com.ua (як на мене, краще скористатись двома запропонованими варіантами).

    Тільки от, коли кошти повернуться на рахунки громадян, у газзбуті не повідомляють. Говорять, що не володіють подібною інформацію. Тому, думаю, що вірити в ілюзію щодо 5-денного терміну повернення коштів, не варто.

Кому передавати показання лічильника й платити за доставку газу?

     Тут усе без змін: показання лічильника, як і раніше, передавати вашому облгазу (газорозподільній компанії) з указанням того самого особового рахунку.

     Робити це потрібно щомісяця з 1 по 5 число (телефоном, у мобільному додатку чи чат-боті, у квитанції тощо).

     Так само облгазу платять і за доставку (розподіл) газу. Тобто розподіл – залишається облгаз, споживання – “Нафтогаз України”.

     І ще важливо: плату за доставку газу не скасовували. Якщо ви її ігнорували, у вас накопичується заборгованість. Виняток зробили лише для абонентів, чиї будинки разом із газовими трубами постраждали внаслідок воєнних дій.

     Думаю, все ж таки трохи розібрались. Тепер включаємось у план дій: відправляємо заяви на повернення заплачених у травні коштів за спожитий газ, дізнаємось нові особові рахунки і пристосовуємось до співпраці з новим постачальником.

Підготувала Наталія ЧЕПЕЦЬ

Сподобалась ця стаття?

Поделиться в facebook
Share on Facebook
Поделиться в twitter
Share on Twitter
Поделиться в linkedin
Share on Linkdin
Поделиться в pinterest
Share on Pinterest

PokrovGZK© 2020 Design by DIT

Україна, Дніпропетровська обл., м.Покров, вул. Центральна, 11