Саме під таким гаслом на Покровському гірничо-збагачувальному комбінаті підбили підсумки важкого 2024-го року. Традиційну нараду з керівниками напрямків та виробничих підрозділів провів Голова правління Сергій Шуваєв.
2024-й в цифрах: скільки і як вдалось заробити?
За словами Сергія Павловича, третій рік війни суттєво вплинув на діяльність нашого підприємства. Протягом 2024-го комбінат так і не зміг запустити в роботу кар’єри та фабрики, через відсутність попиту на ринку феросплавів, а також дефіцит і здорожчання вартості електричної енергії.
Такі несприятливі фактори поставили Покровський ГЗК буквально на межу виживання. Вони змусили нас шукати нові шляхи для заробітку, розробляти додаткові програми і реалізовувати їх. Наші працівники виступили в якості підрядників на специфічних роботах з розбирання 700-тонних паперових машин на Жидачівському целюлозно-паперовому комбінаті. Цей вид діяльності приніс підприємству дохід у розмірі 3 млн грн. Працювали і на Ізмаїльському целюлозно-картонному комбінаті, прибуток склав 1 млн 400 тис. грн. Наші бригади також виконували поточний ремонт дороги у напрямку Нікопольського заводу феросплавів, на чому заробили 2,5 млн грн. Від комерційної діяльності, а саме продажу готової продукції, підприємство отримало дохід у 610 млн грн. На здачі металобрухту, який ми видобуваємо напруженою роботою кожного цеху, комбінат заробив 35 млн грн. Хочу сказати спасибі нашим юристам, які вигравали судові справи на користь підприємства, загальна сума компенсацій – 3,8 млн грн. За продаж б/в техніки комбінат отримав 4 млн грн, а за здачу в оренду нерухомості – 3,2 млн грн. Окрема подяка колективу електроцеху, який дуже продуктивно розбирає б/в електродвигуни в металобрухт у щомісячному об’ємі понад 30 тонн. А заробляє ця професійна команда 1-1,5 млн грн кожен місяць, – розповідає керівник Покровського ГЗК.
Наші витрати
Поряд із заробітком комбінат щомісяця несе серйозні витрати на оплату податків, спожитої електричної енергії та підтримку своєї життєдіяльності.
Як зазначив Сергій Шуваєв, майже 50% витрат підприємства це виплата заробітної плати, у тому числі і нашим робітникам, які сьогодні захищають країну. В сумі заробітної плати виплати мобілізованим складають майже 30%.
– Другою найбільш вагомою статтею наших витрат є податки — понад 200 млн грн, що складають 25% від загальних. Варто підкреслити, що ці кошти забезпечують життя в місті та в навколишніх селищних громадах Нікопольського району. Електроенергія – це 15% у наших витратах. А 10%, що залишаються від загальної суми витрат, це все, що нам необхідно для забезпечення функціонування комбінату – ТМЦ і ПММ, послуги підрядних організацій і, як не дивно, – розвиток нашого підприємства – будівництво 1 і 2 черг сонячної електростанції, закінчення реконструкції і запуск в роботу плавального басейну, – прокоментував Сергій Павлович.
Антирекордом для підприємства у 2024-му Голова правління назвав вимушене скорочення персоналу, яке склало 1656 осіб.
Про наболіле – електрична енергія
Головний енергетик Покровського ГЗК Олександр Петровець акцентував увагу присутніх на тенденціях дефіциту і стрімкого зростання електричної енергії:
Хочу звернути вашу увагу на те, що електроенергія з кожним місяцем стає для нас дедалі дорожчою. Якщо порівнювати з жовтнем, коли сукупна ціна ресурсу складала 7,2 грн за 1 кВт, то в грудні її вартість підвищилась до 7,9 грн. З 1 січня 2025 року зросла вартість передачі електричної енергії майже на 30%, а з нею і всі інші складники тарифу. Таке підвищення принесе комбінату 300 тис. грн додаткових витрат щомісяця. А ми розуміємо, що для непрацюючого підприємства це дуже велика сума.
Олександр Федорович підкреслив, що енергосистема України дуже розбалансована, ресурсу не вистачає. Наразі 20% необхідної генерації наша країна імпортує з ЄС. Укренерго змушене вводити графіки обмежень споживання як для побутових, так і для промислових споживачів. Вони застосовуються і до Покровського ГЗК.
Якщо припустити, що зараз закінчиться війна, то для того, щоб повернути енергосистему в те русло, в якому вона була у мирний час, знадобиться 2,5 роки, а то і більше. Генерація розбита на 60%, і тенденція поки що не покращується. Нас наразі рятують атомні станції, – розповів Олександр Петровець.
Оптимізація потужностей
Підводячи підсумки 2024-го, керівник комбінату зупинився на двох глобальних виробничих задачах, які і в новому році продовжує реалізовувати колектив підприємства.
За словами Сергія Шуваєва, на Чкаловській збагачувальній фабриці зараз проводиться реконструкція потужностей для забезпечення випуску карбонатного концентрату. При цьому використовується необхідне обладнання з Олександрівської фабрики та ДМС-1, які вже закриті для виробництва. Крім того, підрив ворогом дамби Каховської ГЕС позбавив комбінат можливості водопостачання через насосну «Берегова». По суті, фабрика залишалась без води. Реакцією наших інженерних служб на цю доволі не просту ситуацію стала розробка проекту нового водогону з Олександрівського кар’єру до ЧЗФ. Його реалізація розпочалась у минулому році і продовжується в 2025-му.
– Це не випадкові зміни, а системна робота з оптимізації витрат за всіма напрямками – податки, енергоносії, персонал. Комбінат повинен бути максимально гнучким в умовах жорсткої конкуренції на ринку феросплавів. Ми повинні ЕФЕКТИВНО випускати як 1 тонну концентрату так і 1 мільйон тонн – це головна задача на сьогодні для всього колективу підприємства, можна навіть сказати, що це єдина умова для його виживання! – акцентував Голова правління.
Про перспективи
Щодо подальшої роботи підприємства у новому році поки що говорити складно. Можливість запуску виробничого процесу залежить від багатьох факторів – тенденцій на ринку феросплавів, вартості електричної енергії, логістики, безпекової ситуації.
Головна запорука роботи Покровського ГЗК – це завершення війни. Звісно, сьогодні ми з вами не можемо передбачити, коли це станеться. Тому зараз щось прогнозувати важко. Наші сподівання полягають у тому, що в червні запаси готової продукції на комбінаті закінчаться, а це означає, що у квітні треба буде запускати ЧЗФ і збагачувати руду, яку маємо на складах. Якщо на ринку металургійної продукції ціни підуть вверх і з’явиться попит на феросплави, то ми маємо надію влітку запустити в роботу Північний і Олександрівський кар’єри. Але поки що це тільки наші припущення і побажання, які хотілося б втілити у життя, – сказав Сергій Павлович.
Справи профспілкові
Голова профспілки Покровського ГЗК Євген Запускалов на підсумковій нараді розповів про те, що протягом грудня в усіх підрозділах комбінату пройшли звітно-виборчі конференції профспілкових організацій. Він подякував начальникам цехів і профлідерам за належну організацію зібрань. За їх результатами було обрано 14 нових цехкомів у всіх підрозділах. Євген Михайлович повідомив, що звітно-виборча конференція профспілки комбінату, на якій будуть обирати голову профкому, запланована на березень 2025 року.
Керівник профспілки також озвучив низку питань, які трудові колективи виносили на конференції. Одне з них – недостатнє постачання спецодягу для працюючого персоналу. Сергій Шуваєв доручив директору з охорони праці Юрію Голову зібрати всі потреби по спецодягу і за можливості вирішувати їх.
У підсумку
Наостанок Голова правління Покровського ГЗК звернувся до керівників з такими словами:
Підсумовуючи 2024-й рік, ще раз хочу акцентувати на тому, що я всі наші сподівання вбачаю тільки в одному – завершенні війни. На сьогодні – це найбільша проблема, велике горе і страшний біль. Ми в боргу перед тими, хто зараз захищає нас на фронті. Їм велика шана і подяка за те, що ми тут можемо жити і рухатись вперед. Але як би не було важко, будемо сподіватись, будемо мріяти і планувати, займатись своєю роботою, не впадати у відчай. Треба зберігати себе і свій колектив. Хочу вам побажати світлого нового року, благополуччя в родинах, здоров’я і продуктивної бази для досягнень. Давайте і надалі триматись разом!