За даними Державної Служби Статистики, впродовж жовтня ціни на яйця в Україні зросли на 18,1%. Здорожчання повʼязують із сезонними чинниками. Про це розповів перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.
За його словами, через похолодання знижується продуктивність курей. Спад виробництва також обумовлений сезонним оновленням поголів’я курей. Так, у жовтні цього року виробництво яєць було на 5% менше, ніж торік. Крім того, на тлі здорожчання зерна, кукурудзи і шроту зросла й собівартість яєць.
– Фактично аналіз попередніх періодів в ринковій тенденції показують, що надалі не варто очікувати суттєвих ринкових коливань. Відповідно суттєвих змін цін. Практика 2-річної давнини показала, що початок листопада – це пік і потім є поступове вирівнювання та зниження цін, – зазначив Тарас Висоцький.
Посадовець зауважив, що за умови стабільної роботи енергосистеми, суттєвих цінових коливань на основні продукти, зокрема м’ясо, молочну продукцію, борошно та овочі з борщового набору, не передбачається.
Водночас деякі експерти прогнозують ще більше зростання цін на яйця.
За інформацією керівника Союзу птахівників України Сергія Карпенка, в осінній період обсяги приватного виробництва яєць зменшуються на 30% порівняно з літніми місяцями, а взимку цей показник сягає до 50%. Промислове ж виробництво залишається незмінним.
– Ціни на яйця ще тільки наздоганяють реальне збільшення собівартості. Тому виробники намагатимуться переписати прайси й надалі, – вважає аналітик.
Схожої думки дотримується й керівник відділу маркетингу оптового ринку «Шувар» Тетяна Попович. Вона заявила, що не варто очікувати зниження цін на яйця до весни:
– Така ситуація вже відбувалася в минулі роки, коли ринок стикався з дефіцитом продукції через сезонні чинники.
Про два основні можливі сценарії стосовно майбутніх цін на яйця розповів начальник управління закупівель молочних та заморожених товарів мережі супермаркетів Varus Максим Камінський.
За його словами, тенденція до здорожчання триває: лише за останній тиждень ціни піднялися ще на 15%. Камінський пояснив, що однією з ключових причин є зростання експорту яєць до інших країн, де вони реалізуються за вищими цінами. Це призводить до нестачі продукту на внутрішньому ринку, що викликає підвищення вартості. Високі ціни відповідно негативно впливають на попит, тому лише за останні півтора місяця обсяги продажів яєць скоротилися на 10%.
– У гіршому сценарії, якщо експорт продовжуватиметься й далі, дефіцит залишиться, і ціни продовжать зростати. Тоді закупівельна вартість може досягти 80 грн до кінця року, що ще більше позначиться на роздрібних цінах для споживачів, – вважає Максим Камінський.
У кращому випадку, на думку фахівця, ціни на яйця почнуть стабілізуватися ближче до кінця листопада, що може призвести до зниження на 5-10 грн.