З 1 грудня 2022 року Пенсійним фондом України (ПФУ) заплановане ще одне підвищення пенсій, обумовлене збільшенням прожиткового мінімуму. Перерахунок виплат ПФУ закладався в 2021 році та передбачений у бюджеті країни на 2022 рік. Наскільки ж підвищаться виплати та хто може на них розраховувати – відповіді шукали на сайті ПФУ.
Слід зазначити, що цьогоріч це буде вже другий перерахунок пенсійних виплат. Попередній відбувся у жовтні, у зв’язку з чим середня пенсія зросла до 4539,36 грн.
Мінімальна пенсія зросте на 66 грн, максимальна – на 660 грн. Таким чином, розмір мінімальної пенсії зросте до 2093 грн, а максимальної – до 20 930 грн.
Підвищення виплат стосуватиметься таких категорій пенсіонерів:
- Тих, що отримують мінімальну пенсію. До них належать особи, що досягли пенсійного віку та не мають необхідного страхового стажу.
- Пенсіонери, що одержують максимальну пенсію.
- Особи, що мають понаднормовий страховий стаж. За кожний рік роботи пенсіонерам, що мають такий стаж, пенсію збільшуватимуть на 1%. Від грудня 2022 року це становитиме 20,93 грн.
У ПФУ назвали три підстави для перерахунку пенсій у грудні:
1. Підвищення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 2 027 грн до 2093 грн. Розмір підвищення у кожного пенсіонера визначається індивідуально та залежить від того, чи є в пенсійній виплаті такі складові, розмір яких базується на прожитковому мінімумі. Як правило, такий перерахунок стосується великої кількості пенсіонерів, однак середній розмір підвищення є не досить великим.
https://drive.google.com/file/d/10h4HnKlJB4Uw6M1ZdIrqAyVj75rGrQCY/view
2. Встановлення мінімальної пенсійної виплати непрацюючим особам з повним страховим стажем (30/35 років для жінок/чоловіків відповідно) віком до 70 років, які отримують «страхові» пенсії, на рівні 2500 грн. Якщо розмір їх пенсійної виплати з урахуванням надбавок, підвищень, інших доплат до пенсії не досягає 2500 грн, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру. Тим, хто має меншу тривалість страхового стажу, доплата встановлюється до розміру, пропорційного до наявного в них страхового стажу. Ця доплата враховується при проведенні подальших перерахунків.
Тим, хто отримує «страхову» пенсію, має повний страховий стаж і продовжує працювати, доплата до 2 500 грн або до розміру, визначеного пропорційно наявному стажу, встановлюється з дати звільнення з роботи.
https://drive.google.com/file/d/1nQjwScb74-qYMUEKzJ9H13eIFQNhbMc4/view
3. Зміна показника середньої заробітної плати. З 1 грудня зростуть пенсії по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які отримали каліцтво чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, та пенсії у зв’язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
https://drive.google.com/file/d/1vFQ5ev2R4JHc2EJBUaLzZ6rywT2upBKi/view
Перерахунки пенсій проводяться автоматично без додаткових звернень пенсіонерів. Виплата пенсій в перерахованих розмірах буде проводитись з грудня.
Отже, пенсії в Україні несуттєво, але зростають. Навіть в умовах війни держава забезпечує своєчасне виконання соціальних гарантій. Звісно, хотілося б щоб українці пенсійного віку мали краще фінансове становище. Сподіваємось, після Перемоги підвищенню життєвого рівня пенсіонерів приділятиметься більше уваги, бо люди, які будували країну, мають право на гідну старість.