9-го січня на авіабазі Рамштайн, що у Німеччині, пройшло 25-е засідання Контактної групи з оборони України. У ньому взяли участь понад 50 країн світу. Про ключові досягнення зустрічі розповів міністр оборони України Рустем Умєров.
– За майже три роки повномасштабної війни учасники «Рамштайну» задекларували понад 145 мільярдів доларів безпекової допомоги Україні, – констатував Умєров.
До Рамштайну приїхав і глава нашої держави Володимир Зеленський. Він назвав такі піроритетні напрямки, над якими Україна співпрацюватиме з партнерами вже найближчим часом:
– Основні теми нашої розмови з Ллойдом Остіном – ситуація на полі бою, роль дронів на цьому етапі війни та оборонні потреби України щодо БпЛА різних типів. Також посилення української ППО та перспективи надання додаткових систем протиповітряної оборони, зокрема у співпраці з іншими країнами.
Під час засідання різними країнами було задекларовано фінансову підтримку Україні на суму понад $1,5 млрд та затверджено дорожні карти розвитку Сил оборони до 2027 року, розроблених у рамках 8 Коаліцій спроможностей:
- авіація;
- ППО;
- морські спроможності;
- артилерія;
- бронетехніка;
- ІТ;
- дрони;
- розмінування.
– Ми перейшли на новий рівень співпраці: на додаток до закриття нагальних потреб війни будемо також працювати над побудовою довгострокових спроможностей нашої армії, – зазначив Рустем Умєров.
За результатами Контактної групи «Рамштайн», маємо таку підтримку від партнерів:
– США анонсували новий пакет допомоги на суму $500 млн. До нього ввійдуть:
- ракети для ППО,
- ракети класу «повітря-повітря»,
- обладнання для літаків F-16.
– Канада оголосила про допомогу для України на 440 млн канадських доларів, включаючи 100 млн на закупівлю української зброї за «Данською моделлю».
– Велика Британія разом із союзниками по НАТО передасть Україні 30 тис. нових безпілотників на суму 45 млн фунтів стерлінгів. У проєкті беруть участь Данія, Нідерланди, Латвія та Швеція.
– Норвегія виділяє 700 млн норвезьких крон для закупівлі дронів у рамках багатонаціональної ініціативи.
– Німеччина у 2025 році передасть 6 систем ППО IRIS-T та найближчим часом надасть 50 ракет-перехоплювачів до цих систем.
– Ісландія профінансує виробництво української зброї в рамках «данської моделі» на суму 2 млн євро.
Військова стратегія на 2025 рік
Під час зустрічі українська сторона представила учасникам військову стратегію на 2025 рік. Вона базується на чотирьох основних пріоритетах:
- стабілізація лінії фронту;
- зміцнення обороноздатності України;
- посилення захисту неба та морських шляхів;
- асиметрична відповідь на спроби агресора досягти переваги через масштаб.
- асиметрична відповідь на спроби агресора досягти переваги через масштаб.
У межах засідання міністр оборони України провів змістовні зустрічі зі своїми колегами із США, Норвегії, Італії та Нідерландів.
- Обговорили конкретні плани щодо підтримки на 2025 рік та забезпечення виконання вже анонсованих пакетів допомоги. Зокрема, під час розмови з нідерландським колегою Рубеном Брекельмансом йшлося про інвестиції у спільні оборонні проєкти, зокрема виробництво далекобійних дронів. Також порушили тему використання доходів від заморожених російських активів на розвиток підприємств, що виготовляють запчастини для дронів, – підкреслив Рустем Умєров.
- Спільне завдання партнерів – забезпечити сильну позицію України для наближення справедливого й тривалого миру. Дякуємо всім, хто підтримує нас та допомагає, – підсумував Зеленський.