22-го грудня своє професійне свято відзначають Герої енергетичного фронту, від зусиль яких залежить наявність світла і тепла в наших оселях та на робочих місцях. Ми пишаємося тим, що у складі Покровського гірничо-збагачувального комбінату працює потужна і злагоджена енергослужба на чолі з досвідченим головним енергетиком Олександром Петровцем. На плечі цієї професійної команди під час війни лягла дуже відповідальна місія – забезпечувати безперебійне енергопостачання, оптимізувати його систему, заощаджувати цінний ресурс та подбати про наявність напруги для життєзабезпечення підприємства навіть під час її відключення. Як їм це вдається, ми і дізнавались у виконавців напередодні професійного свята.
Обличчя енергослужби
Треба розпочати з того, що цієї осені колективи енергослужби зазнали кадрових та структурних змін.

По-перше, з листопада 2024 року енергетичний напрямок підприємства очолив Олександр Петровець. Всі працівники Покровського ГЗК давно знають Олександра Федоровича, як компетентного професіонала своєї справи. Стаж його роботи на комбінаті – 34 роки, а в енергослужбі – понад 20 років. Спочатку працював енергетиком експериментальної дільниці, потім – електромеханіком в РМЦ. До відділу головного енергетика Олександр Петровець прийшов у 2007 році. Обіймав посаду провідного інженера, а згодом – першого заступника головного енергетика.

Тепер Олександр Федорович очолює енергослужбу. Поряд з ним у складі відділу головного енергетика працюють три чарівні помічниці: його права рука, в.о. заступника головного енергетика Тетяна Грушевенко та провідні інженери – Яна Кузьменко (займається усіма питаннями, що пов’язані з електричною енергією), Лілія Ткаченко (відповідає за газо-, водо, теплозабезпечення та експлуатацію мереж).

Не забувають в колективі і про своїх Захисників – колег, які зараз боронять Україну у складі ЗСУ – Олександра Еккерта, Андрія Остащенка та Олексія Токаря. Сподіваємось, що вже зовсім скоро всі вони повернуться додому і на свої робочі місця.

Змінився керівник і в електроремонтному цеху. Віднедавна цю посаду обіймає колишній начальник цеху телекомунікацій, досвідчений професіонал своєї справи Павло Юзіков.

А тепер про структурні зміни. З 1-го жовтня поточного року у складі Покровського ГЗК з’явився новий об’єднаний підрозділ – цех енергозабезпечення, який очолив Олександр Постельняк. До його складу ввійшли такі дільниці: дільниця центральної енерголабораторії (начальник Вадим Соколов), дільниця мереж і підстанцій (керівник Василь Ткачов), дільниця телекомунікацій (очолює Володимир Лернер).

Про основні задачі кожного з енергетичних підрозділів ми дізнавались у розмові з їхніми керівниками.
“Основне завдання, яке стояло перед нами – це збереження цілісної енергосистеми комбінату”

Саме на цьому акцентував увагу Олександр Петровець у своєму інтерв’ю. І тут важко не погодитись, бо війна внесла свої корективи в роботу підприємства та його енергосистеми, яка складається з великої кількості ліній електропередач та підстанцій.
Викликом №1 у 2024 році стала оптимізація енергосистеми з метою економії електроенергії. Її вартість для комбінату обчислюється на рівні 7,75 грн за 1 кВт. У листопаді за цим тарифом було спожито 1 млн 713 тис. кВт, за що сплачено понад 13 млн грн. Це досить суттєва сума для нашого підприємства, яке переживає далеко не найкращі часи в режимі виробничого простою.
- Для того, щоб заощадити цінні кіловати, ми розробили спеціальну програму економії електроенергії. В її рамках першим кроком оптимізували живлення гірничорозкривних машин. Свого часу, при працюючому підприємстві, була побудована ціла мережа підстанцій, якою живились екскаватори. Наразі така потужність нам не потрібна – це тільки додаткові нераціональні витрати на холостий хід трансформаторів. Аби їх уникнути, силами працівників дільниці мереж ми тимчасово вивели з експлуатації частину обладнання. Крім того, розробили свій, незалежний від ДТЕК, графік щоденних віялових відключень окремих підрозділів підприємства. Вони застосовуються з 7.00 до 11.00 зранку, а також з 17.00 до 23.00 ввечері, коли рівень споживання і вартість електричної енергії знаходяться на пікових позначках. Так, ми розуміємо, що відключення завдають дискомфорту працівникам, але це вимушені заходи, яких ми маємо дотримуватись. Основний акцент при цьому робимо на регулюванні роботи водовідливів, аби не затопити гірничі виробки Олександрівського і Покровського кар’єрів. Ми маємо зберегти матеріальну та ресурсну базу до запуску цих підрозділів. Сподіваємось на те, що це станеться вже в новому, 2025 році, – розповідає головний енергетик.

Олександр Федорович також підкреслив досягнення, над яким протягом року працювала вся енергослужба – це будівництво об’єкту альтернативного енергозабезпечення. За майже 4 місяці роботи (з серпня по грудень) він згенерував 268,3 МВт власної електроенергії, що дозволило зекономити 1 млн 400 тис. грн для підприємства.
Готові фахівці енергослужби і до непередбачуваних вимкнень електроенергії, які не можна виключати у наш неспокійний час.
- Ми розглядали багато варіантів для забезпечення енергонезалежності підприємства. Зупинились на тому, що найбільш ефективний спосіб у нинішній ситуації – це придбання генераторів відповідної потужності. Завдяки їх закупівлі ми забезпечили автономними джерелами живлення телефонні станції, телемеханіку, частково котельні, які функціонують. Ще один генератор встановили в машину, він буде мобільним, виконуватиме роль своєрідної електропідстанції, яка надаватиме допомогу з енергозаживленням у разі потреби, – розповідає керівник енергетичного напрямку.

Круглий стіл з представниками енергетичного фронту
Після спілкування з головним енергетиком ми відправились до безпосередніх виконавців, відповідальних за енергопостачання, ремонт, енергозбереження та енергетичний захист комбінату.
За круглим столом ми поспілкувались з керівниками цеху енергозабезпечення (ЦЕЗ) та його структурних підрозділів.
Начальник ЦЕЗ Олександр Постельняк зазначив, що перша задача, яка наразі стоїть перед підпорядкованими йому підрозділами – це економія електроенергії та регулювання її потужності. За його словами, для підприємства встановлений щодобовий ліміт споживання ресурсу, а за енергослужбою залишається контроль за його дотриманням.

Начальник дільниці мереж та підстанцій Василь Ткачов зазначив, що практичне виконання заходів з енергозбереження – це робота його служби. Оперативний контроль за її виконанням здійснює заступник начальника Олександр Потапов.
Керівники зазначили, що до складу їхнього невеликого колективу входить дільниця ремонтної служби, яка займається відновленням ліній електропередач та підстанцій. Її очолює начальник Зоя Нємцева, під керівництвом якої працюють електрослюсарі Сергій Гамзін, Геннадій Ігнатенко, Павло Фісун і Руслан Дмитришин.

Начальник дільниці центральної енерголабораторії Вадим Соколов та його заступник Олег Гончар акцентували увагу на тому, що незалежно від ситуації працівники енерголабораторії щодня здійснюють планові перевірки та випробування електрообладнання. Це перевірки релейного захисту, високовольтні випробування, випробування засобів захисту – одним словом, заходи, направлені на безпеку людей та безаварійну роботу обладнання. Таку важливу місію виконують фахівці вимірювальної електротехнічної лабораторії високовольтних випробувань піл керівництвом начальника спецлабораторії Володимира Лисичка.

Свою роботу з релейного захисту сумлінно виконують електрослюсарі Володимир Міхно і Андрій Димарчук.
Фахівці дільниці автоматизації електронних систем займаються специфічними задачами з підключення схем управління генераторів. На цих роботах зайняті електрослюсарі Олег Дацишин та Володимир Шведов. Від них також залежить забезпечення працівників комбінату теплом і водою.

Начальник дільниці телекомунікацій Володимир Лернер зазначив, що після оптимізації його колектив складається з двох служб. Перша з них – дільниця телефонного та радіозв’язку, яку очолює досвідчений спеціаліст Максим Жерносік. Разом з ним працює майстер лінійної служби Валерій Сесько. Під їх контролем роботи із забезпечення сталого зв’язку між підрозділами комбінату виконують: кабельник-спаювальник Олександр Каплун, монтери Максим Уманський і Анатолій Швець, а також монтери диспетчерського обладнання – Юрій Бєльцов та Геннадій Губа.
Друга дільниця цього підрозділу – служба АТС, яку представляють електромонтери станційного обладнання: Тетяна Лернер, Тетяна Віслевська, Тетяна Авраменко, Наталія Доруда, Валентина Боса (бригадир), Валентина Кратік, Ірина Данилова й Оксана Іванова.

Завдяки цій потужній енергетичній армії Покровський ГЗК знаходить рішення складних питань, пов’язаних з високою вартістю електроенергії та її дефіцитом. Нехай ці рішення не завжди популярні, але вони допомагають підприємству триматись на плаву і спрямовувати свій човен за курсом енергонезалежності.
Адміністрація підприємства висловлює щиру подяку всім енергетикам комбінату за відданість справі і високий професіоналізм. Вітаємо енергослужбу з професійним святом. Бажаємо кожному її працівнику світла в домівках і тепла у серцях. Нехай всі ваші здобутки будуть переможними!