На Дніпропетровщині протягом двох місяців триває вакцинальна кампанія проти кору. За цей час імунізували понад 8 тисяч дітей. Про це повідомили в Дніпропетровській обласній військовій адміністрації.
Аби запобігти такій небезпечній хворобі, як кір, слід вчасно захистити організм дитини. На цьому наголосила начальниця відділу департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської ОВА Наталія Шмалько:
– Кір – гостре вірусне захворювання, яке супроводжують висипи на шкірі та запалення дихальних шляхів. Недуга ослаблює імунітет. Може призводити до важких ускладнень.
Відповідно до Календаря профілактичних щеплень, вакцинацію від кору роблять двічі: у 12 місяців і 6 років. Втім надолужити пропущене можна і пізніше.
Імунізуватись можна тільки після огляду сімейного лікаря або педіатра. Щеплення проводять безоплатно.
Як зазначають у Центрі громадського здоровʼя, кір – небезпечне і вірусне захворювання, що швидко поширюється. За статистикою, 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована особа, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.
Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Вірус кору поширюється під час кашлю або чхання, тісних контактів з хворим. Він лишається дієздатним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 годин. Інфікована людина може передавати вірус ще за 4 дні до і стільки ж після появи у неї висипу.
Інкубаційний період кору становить від 1 до 2 тижнів.
Симптоми кору:
- Значне підвищення температури приблизно через 10–12 днів після інфікування, яке триває 4–7 днів.
- Можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік.
- За кілька днів з’являється висип – спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу, включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає. У середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.
Лікарі закликають за перших симптомів хвороби негайно звертатися до лікаря!
Ускладнення кору можуть бути вкрай серйозними, особливо у дітей віком до 5 років. Хвороба може призвести до запалення середнього вуха (отит), дихальних шляхів (бронхіт), пневмонії, діареї, енцефаліту, і навіть смерті.
Захворювання на кір також загрожує здоров’ю вагітних жінок – може викликати розвиток ускладнень або взагалі спричинити викидень.
Найкращою профілактикою від кору є вакцинація. В Україні є комплексна КПК-вакцина від кору, паротиту і краснухи. Вона безпечна та ефективна.
Медики наголошують, що імунізація – це питання національної безпеки, оскільки здоров’я громадян, усіх разом і кожного зокрема, залежить від рівня охоплення щепленнями у країні. Для формування колективного імунітету необхідно, щоби рівень вакцинації досягав 95–98%.
Памʼятайте, спеціального лікування від кору немає. Міністерство охорони здоров’я закликає батьків обов’язково вакцинувати дітей відповідно до термінів Національного календаря щеплень і якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію.