Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України, який запроваджує механізм компенсації за знищене та пошкоджене житло внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, що спричинила російська військова агресієя. Законом №7198 передбачено, що Реєстр пошкодженого та знищеного майна виступатиме єдиною базою даних для фіксації руйнувань та компенсації, а також стане підґрунтям для майбутніх позовів України до росії.
У Міністерстві інфраструктури України зазначають, що відновлення пошкодженого і зруйнованого житла є одним з основних напрямів діяльності новоствореного Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України (Агентства відновлення). Завдяки схваленню парламентом механізму компенсації воно розпочинає роботу з планування та реалізації проєктів відновлення та будівництва житла.
Наразі алгоритм компенсації для осіб, чиє житло було пошкоджено, перебуває на етапі розробки урядом.
Хто з постраждалих має право на компенсацію за знищене та пошкоджене майно?
- Власники квартир, інших житлових приміщень, приватних, садових та дачних будинків;
- замовники будівництва;
- фізичні особи, які інвестували в будівництво;
- учасники житлових кооперативів, які викупили житло, але не оформили право власності на нього;
- спадкоємці вищевказаних осіб.
Також право на компенсацію мають ОСББ, управителі, ЖБК. Це стосується відновлення спільного майна багатоквартирного будинку.
Державну політику у питанні компенсації здійснюють Міністерства відновлення, цифрової трансформації України, Комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
Механізм компенсації наступний:
- Подати заяву на компенсацію можна буде через Дію, ЦНАП, органи соцзахисту або ж нотаріуса.
- Рішення щодо надання компенсації буде прийматись органами місцевого самоврядування, які створюватимуть відповідні Комісії, які розглядатимуть заяви, проводитимуть огляд зруйнованого житла та визначатимуть суму компенсації.
- Розмір компенсації вираховуватиметься відповідно до спеціальної урядової методики.
Особи, чиє житло було зруйновано, отримають житловий сертифікат на суму компенсації. Протягом 5 років його можна використати для придбання нового житла.
Джерела для фінансування компенсації:
- фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури;
- кошти державного та місцевих бюджетів;
- кошти МФО, інших кредиторів та інвесторів;
- міжнародна технічна, поворотна або безповоротна фінансова допомога;
- репарації або інші стягнення з рф.
Отже, ті, чиє житло було зруйновано або втрачено внаслідок воєнної агресії росії, зможуть за допомогою держави відновити свою домівку. Віримо, що воєнні злочини росії не залишаться безкарними, країна-агресорка виплатить належні репарації на відбудову України.