Українські діти, які виховуються одним з батьків і позбавлені матеріальної підтримки від іншого, мають право на допомогу від держави. Сума її нарахування залежить від віку неповнолітнього і майнового стану родини, в якій він виховується. Давайте докладніше розбиратись в цьому актуальному питанні.
Тимчасова допомога призначається на дітей до 18 років у таких випадках:
- відомості про одного з батьків (платника аліментів) внесено до Єдиного реєстру боржників у зв’язку з несплатою ним аліментів;
- стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано недієздатним, або він перебуває на строковій військовій службі;
- місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Розмір тимчасової матеріальної допомоги дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї. У розрахунок береться дохід на одну особу за попередні 6 місяців.
Шість місяців – це два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги. Наприклад, для осіб, яким визначається право на допомогу з березня 2023 року, враховуються доходи за III–IV квартали 2022 року (липень-грудень).
З 1 січня 2023 року прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років в Україні становить – 2272 грн, віком від 6 до 18 років – 2833 грн.
Для призначення тимчасової допомоги подаються такі документи:
- заява за формою;
- копія свідоцтва про народження дитини;
- декларація про доходи та майновий стан;
- рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину;
- довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення;
- довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження або про його перебування на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі;
- повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено.
Заяви на призначення тимчасової державної допомоги з необхідним пакетом документів подаються:
- до управління праці та соціального захисту населення;
- до Центру надання адміністративних послуг.
Приклад розрахунку виплати на дитину: сім’я складається з двох осіб – безробітна мати та дитина 13 років. Мати розлучена, аліменти на утримання дитини від колишнього чоловіка не отримує. Перебуває на обліку в центрі зайнятості і має дохід 6000 грн за 6 місяців. Тобто середньомісячний дохід сім’ї складає 1000 грн. Дохід на 1 особу – 500 грн. Дана сім’я має право на отримання допомоги по несплаті аліментів. Її розмір складає 2333 грн. (2833 грн мінус 500 грн).