Армія українських ІТ-спеціалістів на варті кіберфронту України

     Терористична росія не полишає спроб позбавити українців всхі побутових благ, продовжуючи завдавати нищівних ударів крилатими ракетами і “шахедами” по нашій інфраструктурі. Водночас, щоб зламати опір українського народу, ще з початку повномасштабного вторгнення ворог невпинно здійснює кібератаки, направлені на руйнування банківської системи України та її інформаційного простору. Відомості кібердепартаменту СБУ свідчать про тисячі відбитих кібератак. 30 найбільш масштабних нападів могли спричинити велику шкоду для нашої країни, але всі вони були успішно відбиті з мінімальними наслідками армією українських ІТ-спеціалістів. Загалом за 2022 рік російські хакери атакували українські IT-системи більше ніж 4,5 тисячі разів.

     Феномен кібервійськ України здивував та зацікавив весь світ. Його вивчають іноземні спецслужби, щоб і собі перейняти успішний досвід Служби безпеки України у відбитті російських кібератак.

      – 2022-й воєнний рік поставив нові виклики для цифрової держави, з якими не стикалася жодна країна. Перебої зі звʼязком, блекаути, кібератаки, тисячі українців, які виїхали за кордон, відновлення деокупованих територій, нові технології для армії – це змусило команду Мінцифри швидко переорієнтуватися та реалізувати десятки проєктів, які сьогодні впливають на життя кожного українця та наближають нашу Перемогу. Старлінки, Дія, яка виходить на міжнародний рівень, цифрова блокада рф, підтримка IT-галузі, UNITED24, дрони, технологічна допомога армії, розвиток military-tech, мільйони донатів від технологічних топ-компаній світу на кшталт Майкрософт, Амазон, Гугл тощо. І все це під час першої у світі кібервійни. Коли російські хакери щодня атакують наші інформаційні системи.

      Поки ми воюємо з агресором, країна паралельно розвиваються. У нас немає іншого варіанту, як йти тим же шляхом – боротися за людський капітал, за інновації, за найзручнішу країну у світі.

      З початком повномасштабного вторгнення цілі Мінцифри не змінилися – цифровізувати 100% державних послуг, розвивати цифрову економіку та інтернет-інфраструктуру, навчати людей цифрової грамотності. — зазначає віцепрем’єр-міністр — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Перша світова кібервійна

      Очевидно, що у XXI ст. технології відіграють ключову роль на фронті. Справжня війна розгорнулася і в кіберпросторі ще задовго до повномасштабного вторгнення. Російські хакери атакували Україну з 2014 року.

     – Ми почали будувати цифрову державу вже в умовах кібервійни. Кількість і потужність атак значно посилилися в кінці 2021 року. Було декілька таких на державні органи та банківську інфраструктуру. Ми змогли вистояти, тому що останні три роки посилювали кіберстійкість, інвестували в цей напрям, працювали з міжнародними партнерами, залучали найкращих спеціалістів. Від початку ми будували інфраструктуру Дії так, щоб вона була максимально безпечною, – розповідає Михайло Федоров.

      Логічно, що у період війни державні реєстри можуть стати однією з цілей ворожих атак. Тому перед фізичним вторгненням росії Мінцифри започаткували багато фундаментальних проєктів у сфері кібербезпекии та залучили бізнес до аудиту державних інформаційних систем. Напередодні війни, 17 лютого, було прийнято закон “Про хмарні послуги”. Він дозволив офіційно переносити реєстри за кордон та зберігати дані у хмарах.

      – Це було стратегічне рішення. Російська ракета влучила в один з важливих датацентрів у Києві в перші дні вторгнення. Уже сьогодні в хмару перенесено понад 100 державних реєстрів та інших інформаційних систем, – запевняє міністр цифрової трансформації.

     Паралельно тисячі волонтерів зі всього світу обʼєдналися в IT-армію, щоб ефективно захищати Україну на кіберфронті.

Red Team захистила енергетику України від хакерських атак

      Фундаментальним рішенням стало створення так званої Red Team. Ця команда 24/7 атакує державні інформаційні системи і знаходить вразливості. Проводить певний краш-тест своїм ресурсам.

      – У грудні 2021 року Red Team перевіряла сферу енергетики. Завдяки цьому вдалося покращити рівень захисту інформаційних систем, і врешті енергетика витримала всі хакерські атаки, – констатує Михайло Федоров.

Початок повномасштабного вторгнення

      Як свідчить міністр, у перші тижні з 24 лютого цифровізація стала основою для ефективної роботи держави.

      – Працювала митниця, виплачувалися пенсії, зарплати, повноцінно працювала банківська система. Команда Мінцифри дуже швидко переорієнтувалася на вирішення нових викликів та поставила Дію на “воєнні рейки”.

єВорог – портал народної розвідки

     Коли російські війська зайшли на нашу територію, безстрашні українці фотографували ворожу техніку, солдатів, рух колон. Такі цінні розвіддані стали у великій пригоді ЗСУ. А передавали їх швидко та безпечно за допомогою надійного інструменту.

      – За 2 тижні Мінцифра запустила чатбот єВорог. Головна його відмінність від інших – авторизація через застосунок Дія. Це потрібно, щоб диверсанти не могли спамити фейковими фото чи відео. А ми були впевнені, що заявки відправляють українці. При цьому кожна заявка – деперсоналізована.

     За 10 місяців роботи чатбот єВорог став напрочуд ефективним помічником народної розвідки. Ним скористалися півмільйона українців.

Нові послуги в Дії під час війни

     З початку повномасштабної агресії росії в Дію додали новий цифровий єДокумент. Він став універсальним інструментом для ідентифікації на блокпостах.

     Паралельно з перебігом військових подій в Дії запустили найважливіші соціальні послуги.

      – Тисячі українців були змушені покинути домівки та переїхати жити на безпечніші території. Одразу ж уряд прийняв рішення про виплати для ВПО, а команда Мінцифри зробила можливість отримати статус ВПО та виплати в Дії. Усе це в декілька кліків, без черг, збору довідок.

     Вже понад 1,4 млн українців скористалися послугами для ВПО в Дії. Нещодавно розширили функціонал. Тепер є можливість скасувати статус або змінити місце реєстрації ВПО.

      Українці в областях, де велися найактивніші бойові дії, за допомогою Дії подавали заявки на виплати 6500 грн від держави. Згодом в додатку запустили пошкоджене майно, допомогу по безробіттю, Дія.TV та Дія.Радіо.

     В застосунку є можливість у кілька кліків надсилати кошти на допомогу армії.

Супутниковий звʼязок змінив хід війни на користь України

      За словами міністра цифрової трансформації, Україна стала однією з країн з найбільшою кількістю Старлінків. У нас працюють понад 22 тисячі терміналів. Отримали їх за допомогою донорів, партнерів та міністрів цифрової трансформації ЄС. Скоро надійдуть ще тисячі терміналів для пунктів незламності та підтримки сфери енергетики по всій країні.

      — З командою SpaceX ми комунікували ще до 24 лютого. За два дні до війни відбулася онлайн-зустріч, на якій команди домовилися про відкриття офісу SpaceX в Україні. Повномасштабне вторгнення максимально пришвидшило цей процес. Одразу після мого звернення до Ілона Маска в твіттері ми почали спілкуватися. “Старлінки уже в дорозі”, – написав Маск. Перша партія прибула дуже швидко.

      Старлінки змінили хід воєнних подій. Вони дозволяють за лічені години відновлювати звʼязок на деокупованих територіях, забезпечують безперервну роботу для екстрених служб, органів влади та критичної інфраструктури. Їх використовують оператори і провайдери, медики та військові, вчителі та волонтери, журналісти та IT-компанії.

      – Це дуже важлива конкурентна перевага наших військових, якої немає у ворога.

Цифрова блокада послабила можливості рф та відкинула країну-агресорку на 20 років назад

      Команда Мінцифри, яка займається розвитком цифрової економіки, з перших днів вторгнення почала звертатися до топ-компаній світу із закликом припинити роботу з росією:

     – Завдяки тому, що раніше у нас з ними вже була налагоджена комунікація, реагували дуже швидко. Mastercard, Віза, Гугл, Apple, Netflix, PayPal одразу ж вийшли з офіційними заявами. Така реакція дала поштовх для всього технологічного світу – працювати з росією = фінансувати вбивство мирних українців. Є або чорне, або біле.

       Ми сконтактували з 600 компаніями. З них 190 обрали бік світла та покинули ринок рф, 149 компаній частково підтримали цифрову блокаду та обмеження роботи з росією. Тим часом в Україну зайшов PayPal, почав працювати Револют, відкриваються представництва Palantir та SpaceX. Ми рухаємося вперед.

Цифровий ленд-ліз для України

      З початку вторгнення топ-компанії світу підтримували Україну не тільки виходом з ринку рф, але і донатами та технологіями. Нам допомагають Амазон AWS, VISA, Microsoft, ClearView, Google, Recorded Future, Oracle, Palantir та інші.

IT тримає економічний фронт

     На початку лютого відбувся масштабний Diia Summit. Як повідомляє Мінцифра, на ньому Презентували та запустили проєкт Дія.City – спеціальний податковий та економічний простір для технологічної індустрії.

      – У 5 разів менші податки, порівняно із загальною системою оподаткування, інструменти венчурного інвестування, спеціальні правові умови. Незважаючи на всі наші побоювання з початком вторгнення, Дія.City за рік не зупинявся жодного дня. Наразі маємо понад 410 резидентів, у яких працює понад 34 тисячі фахівців.

     IT-індустрія у воєнний час – чи не єдина галузь економіки, яка продовжує розвиватись, створювати нові робочі місця, реалізувати нові проєкти, залучати інвестиції. А Мінцифра робить все, щоб допомагати ІТ-бізнесу масштабуватися та триматися під час війни.

     – Розвиваємо Дія.City, запустили проєкт IT Generation для безоплатного навчання світчерів, займаємося реформою IT-освіти та стимулюємо розвиток українських стартапів, – констатує Федоров.

Легалізація віртуальних активів

      Ми розбудовуємо нові галузі цифрової економіки навіть під час війни. Президент Володимир Зеленський підписав Закон, який запустить легальний ринок віртуальних активів в Україні. Криптоіндустрія — це сектор економіки, в якому Україна може стати одним зі світових лідерів.

UNITED24 – платформа, яка напряму скеровує кошти на Перемогу України

      У великій війні Україна отримала підтримку всього цивілізованого світу. Звичайні люди з різних країн донатили мільйони доларів у відомі міжнародні фонди та організації. Проте з перебігом війни стало зрозуміло, що всі ці кошти ніколи не працюватимуть на перемогу Україну. Вони йдуть на розвиток організацій, забезпечення їхньої операційної діяльності або просто лежать на рахунках.

     У нас зʼявилося нове завдання – привернути ще більше уваги світу до України та створити прямий канал для донатів, без посередників у вигляді інших фондів. Так, у травні, за ініціативи Президента Володимира Зеленського, запустили фандрейзингову платформу UNITED24.

     Пожертви через платформу здійснюються за трьома напрямами:

    • оборона та розмінування;
    • медична допомога;
    • відбудова країни.

     Кошти отримують профільні міністерства – Міноборони, Міністерство охорони здоровʼя, Міністерство інфраструктури.

     Україна змінила уявлення світу про фандрейзинг. Люди зі 110 країн світу через UNITED24 задонатили 255 мільйонів доларів.

Дрони для ЗСУ

      У межах UNITED24 виник проєкт “Армія дронів”, який змінив хід воєнних подій та дав поштовх для розвитку сфери military-tech. Це комплексна програма Мінцифри, Генштабу, ЗСУ та Держспецзвʼязку. Ціль – забезпечити військових якісними дронами.

     За 5 місяців “Армія дронів” законтрактувала 1577 дронів на понад 3,2 млрд грн. Це БПЛА міжнародних виробників, які стоять на озброєнні країн НАТО, а також українських виробників, які пройшли випробування та довели свою ефективність.

Дія виходить на міжнародний рівень

      — Ми використовували кожну можливість розповідати про Україну за кордоном. Це сприяло тому, що різні країни почали цікавитися досвідом України в розбудові цифрової держави, – доповідає міністр.

     Естонія – найбільш цифрова країна Європи, досвід якої вивчали в Україні на початку створення Мінцифри. А тепер наша команда IT-фахівців допомагає Естонії запустити власний застосунок на базі української Дії.

     Разом з Польщею реалізували перший у світі кросдержавний шеринг документів. Цифрові водійське посвідчення та техпаспорт у Дії відображаються в польському застосунку mObywatel.

      – Це історична подія для процесу цифровізації, коли дві країни проводять обмін документів у державних застосунках, – зазначає Федоров.

     Ведуться перемовини з десятком різних країн, у тому числі європейських, щоб передати їм досвід впровадження зручних держпослуг онлайн.

Велике оновлення в Дії

     Дією користуються вже більше 18 мільйонів українців. За цей рік запустили 3 нові документи та 16 послуг у застосунку, 25 послуг – на порталі. Серед них – шеринг авто, електронне пенсійне, посвідка на проживання для іноземців, переклад документів англійською, витяг про місце проживання, урядова програма єРобота, єДекларація, автоматична реєстрація ТОВ, інноваційна та революційна послуга єОселя та інші.

     За декілька місяців українці придбали 212 тисяч військових облігацій у Дії. А це – понад 211 млн гривень на допомогу армії.

     Вперше в історії Євробачення користувачі Дією за допомогою опитувань змогли обрати журі Нацвідбору, а згодом і кандидата, який представить Україну на конкурсі. У роботі команди одночасно знаходяться десятки нових послуг.

Команда Мінцифри не збирається зупинятися на досягнутому

      – Плани на 2023 рік дійсно масштабні. Дякую ЗСУ та кожному українцю, що наша країна відкрилася для світу як найсміливіша нація. У нас є амбітні цілі, крута команда та розуміння, куди рухатися далі. Але це вже окрема історія, – заінтригував Михайло Федоров.

https://www.facebook.com/mykhailofedorov.com.ua

      Отже, лише за останній рік, який став дуже виснажливим для України через війну, наші фахівці досягли неймовірного прогресу у сфері ІТ-технологій та вивели нашу державу на новий рівень цифровізації. Попереду – ще більші здобутки та досягнення. Пишаємося нашими геніями-айтішниками! Дякуємо, що в декілька кліків робите життя людей зручнішим, підносите імідж України у світі та працюєте на нашу Перемогу!

Сподобалась ця стаття?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

PokrovGZK© 2020 Design by DIT

Україна, Дніпропетровська обл., м.Покров, вул. Центральна, 11