Майже 7 місяців український народ героїчно протистоїть повномасштабній агресії росії. Загарбники застосовують підлі методи ведення війни. Важко назвати, яких тільки військових злочинів не вчиняли рашисти. Одним із таких є ядерний шантаж та небезпечні провокації на окупованій Запорізькій атомній електростанції в Енергодарі, яку росія досі використовує як військову базу для обстрілу українських міст. На її території розміщує військову техніку та боєприпаси. На тлі ядерної загрози, що у звʼязку з цим зберігається над Україною, маємо подбати про власну безпеку на випадок потенційної аварії на ЗАЕС.
Поспішаємо повідомити, що наразі приводів для хвилювання немає, рівень радіації в нашому місті та регіоні в межах норми. Просто прийміть до відома наступну інформацію про алгоритм дій, якого треба дотримуватись на випадок радіаційного витоку.
![](https://pokrovgzk.com.ua/wp-content/uploads/2022/09/04b475e654dbd750f562260021265412.jpg)
Сигнали оповіщення про надзвичайну ситуацію
Якщо Ви чуєте переривисті гудки сигнальних засобів – спеціалізованого транспорту Державної служби з надзвичайних ситуацій або нацполіції із застосуванням гучномовців та звуки сирен — вони означають сигнал цивільного захисту “УВАГА ВСІМ!”.
Сповіщення про виникнення надзвичайної ситуації (НС) та передача сигналу «РАДІАЦІЙНА НЕБЕЗПЕКА» прийде в застосунку «ТРИВОГА» на телефоні.
Терміново ввімкніть радіоприймач або канали на телебаченні та прослухайте повідомлення місцевих органів влади.
Також, у разі виникнення НС інформацію про подію та заходи, які потрібно виконати, буде доведено на таких офіційних інтернет-ресурсах:
- офіційному сайті Покровської міської ради,
- в месенджері Viber “Сирена міста Покров”,
- на сторінках соціальних мереж.
Дії в перші години аварії
У разі наявної інформації про небезпеку радіоактивного забруднення, слід:
- Негайно одягнути на себе та дітей респіратори, протипилову тканинну маску або ватно-марлеву пов’язку та пройти до укриття, якщо воно знаходиться в безпосередній близькості. Якщо захисна споруда розташована надто далеко та відсутні засоби захисту органів дихання, необхідно залишатись вдома.
- Закрити вікна, двері, зашторити їх щільною тканиною або ковдрою. Закрити вентиляційні канали, віддушини, заклеїти щілини у віконних рамах.
- Упакуйте продукти харчування у герметичні пакети та приберіть до холодильника.
- Створіть запас води, посуд закрийте кришками чи пробками.
- Приготуйте найпростіші засоби спеціальної обробки – мило, мильний розчин.
- Підготуйтеся до можливої евакуації.
- Проінформуйте сусідів. Уникайте паніки.
- Тримайте постійно ввімкненими засоби передачі інформації, чекайте подальших повідомлень.
![](https://pokrovgzk.com.ua/wp-content/uploads/2022/09/Без_имени-1_0000_2c09fab8-4193-470f-9162-0f36df12f7f3.jpg)
Йодна профілактика
При загрозі радіаційного забруднення за сигналом місцевих органів влади людям, які молодші 40 років, негайно треба прийняти пігулку калію йодиду в наступному дозуванні:
- немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні – 16 мг,
- діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг,
- діти від 3 до 12 років – 62,5 мг,
- підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг.
Увага! Самостійно, без причин, загальної команди від служб реагування чи для профілактики, йодовмісні препарати вживати категорично заборонено!
Безпека харчування
Готувати та приймати їжу потрібно в закритих приміщеннях. Вживайте лише ті продукти харчування, які зберігалися в холодильниках, закритих ящиках, скринях, в підвалах, погребах або були куплені в торгових мережах.
Продукцію з індивідуальних господарств, особливо молоко, зелень та фрукти краще не споживати.
Воду використовуйте лише з перевірених джерел.
Перед прийомом їжі приготуйте 0,5% розчин питної соди для полоскання ротової та носової порожнини.
Правила безпеки та особистої гігієни
Виходити на вулицю можна лише на період, встановлений режимом радіаційного захисту і тільки у разі невідкладної потреби. При цьому треба вдягати засіб індивідуального захисту органів дихання, головний убір, плащ, чоботи, рукавички. Запобігайте потраплянню опадів на тіло й одяг.
Дітей на вулицю виводити не можна.
Після повернення додому помийте або обітріть мокрою ганчіркою взуття, витрусіть та почистіть вологою щіткою верхній одяг, а при можливості залиште поза приміщенням.
Обличчя, руки, шию ретельно обмийте, прополощіть ротову та носову порожнину 0,5% розчином питної соди.
В усіх приміщеннях, де перебувають люди, щодня проводьте вологе прибирання із застосуванням миючих засобів.
![](https://pokrovgzk.com.ua/wp-content/uploads/2022/09/5fEVWOx1jWFksGyQURwfa2pdN9e7KBlCFwFSqGDr.png)
Готуємось до евакуації заздалегідь
Враховуючи оперативну обстановку, яка склалася на території області, максимально сплануйте виїзд до безпечної зони (понад 50 кілометрів від ЗАЕС) особистим транспортом, разом з родичами, сусідами, друзями, знайомими.
Тримайте автотранспорт у справному стані, з повним баком пального.
Якщо Ви будете евакуюватись за підтримки місцевої влади, то завчасно у виконкомі уточніть адресу збірного пункту та яким видом транспорту або пішим порядком Ви вирушаєте до нього. Також там Ви можете отримати додаткову консультацію.
Вміст тривожної валізи:
- документи (паспорт, військовий квиток, документи про освіту, свідоцтво про шлюб і народження дітей, трудова книжка, пенсійне посвідчення, медична картка);
- гроші, кредитні картки;
- дублікати ключів від будинку, авто;
- речі, в які перевдягнетесь в “чистій зоні” – герметично упакований комплект нижньої білизни (2 пари), шкарпетки бавовняні (2 пари) і вовняні, запасні штани, сорочка або кофта, плащ-дощовик, шапка, рукавички, шарф, зручне, надійне взуття;
- аптечка першої допомоги, зібрана згідно з Вашими потребами;
- запас їжі на кілька днів – продукти харчування, що можна їсти без попередньої обробки, не займає багато місця і довго зберігається. Їжу загорніть у декілька шарів паперу, упакуйте в герметичні пакети, складіть у банки чи каструлі;
- запас питної води на 1-2 дні;
- посуд (казанок, фляга, ложка, кружка металева 0,5 л., розкладний стаканчик);
- сірники, запальничка;
- ліхтарик (краще кілька) і запасні батарейки до нього;
- засоби гігієни (зубна щітка і зубна паста, мило, рушник, туалетний папір, кілька упаковок одноразових сухих серветок, вологі серветки), засоби інтимної гігієни. Можна взяти бритву і манікюрний набір;
Цей список не є вичерпним. Ви можете його доповнити іншими речами, але маєте пам’ятати, що загальна вага особистих речей на кожного члена сім’ї не повинна перевищувати 50 кг.
На валізу прикріпіть бирку з прізвищем, іменем, адресою проживання. На бирці дитячих речей, крім того, вкажіть рік народження дитини.
Дітям дошкільного віку вкладіть в кишеню записку із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, домашньої адреси, а також контактні дані батьків.
Алгоритм дій під час евакуації
Отримавши повідомлення про початок евакуації, не панікуйте.
Вимкніть джерела водо-, електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубах.
Повідомте сусідів та близьких про початок евакуації. Надайте допомогу дітям, особам з інвалідністю, людям похилого віку.
Візьміть екстрену валізу та вирушайте власним автотранспортом за спланованим маршрутом в безпечну зону, а у разі неможливості це зробити – вирушайте до збірного пункту евакуації.
Якщо не можете самостійно вийти з приміщення, Вам необхідно вивісити за вікном або прив’язати до ручки вхідних дверей біле полотно так, щоб було видно з вулиці, та повідомити органи місцевого самоврядування, підрозділи ДСНС, Національної поліції. Вам на допомогу будуть направлені працівники соціальних служб.
Після прибуття до збірного пункту евакуації Ви маєте пройти дозиметричний контроль та санітарну обробку у разі необхідності. Тільки після цього Вас буде переміщено до безпечної зони.
Памʼятайте! Дисципліна та організованість, суворе виконання вказівок органів місцевого самоврядування та відповідних служб реагування забезпечить збереження Вашого здоров’я і життя.
![](https://pokrovgzk.com.ua/wp-content/uploads/2022/09/artworks-YhGTlRoNSEqd6Xgc-dAIzBg-t500x500.jpg)
Підготувавшись до найгіршого сценарію розвитку подій під час війни, відчуватимемо впевненість у тому, що зможемо убезпечити себе та своїх рідних від будь-яких наслідків терору з боку росії. Віримо, що всі умовні загрози минуть якнайшвидше. Хоробрі Захисники і Захисниці України роблять для цього все можливе. Наше ж завдання – допомагати їм у цьому, впевнено тримаючи власний фронт.