Субсидії-2023. Хто має право і як отримати?

Календарна зима вже завершилась, але опалювальний сезон триватиме до квітня. Це той період, коли вартість комуналки зростає в рази через необхідність обігрівати оселі. І хоч під час війни тарифи на комунальні послуги залишаються незмінними, утім навіть за таких умов далеко не всі українці в змозі сповна сплачувати рахунки. Адже через військові дії багато людей опинилися у дуже скрутному фінансовому становищі. Для того, щоб підтримати громадян, держава зберегла пільгу на оплату комунальних послуг – житлову субсидію. Хто ж на неї має право і як оформити таку допомогу?

Перш за все, слід сказати про те, що, починаючи з 1 грудня 2022 року, призначення житлових субсидій (прийом громадян, призначення, нарахування і виплата) здійснюється Пенсійним фондом України. Крім того, з цього питань люди можуть звернутися до Центру надання адміністративних послуг, а також зайти на портал «Дія».

Хто має право на отримання субсидії?

 • одна із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб;
 • особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає у приміщенні на підставі договору оренди житла, якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги;
 • неповнолітні, які залишились без батьківської опіки, за заявою опікуна;
 • внутрішньо переміщені особи.

Які документи необхідні?

 • заява про призначення житлової субсидії;
 • декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії;
 • довідка про доходи (якщо у декларації зазначені певні доходи, однак інформація про них відсутня у Пенсійному фонді та Фіскальній службі);
 • договір про оренду житла (за наявності);
 • документи, які можуть підтвердити те, що людина не проживає за місцем реєстрації (у разі потреби).

Алгоритм оформлення житлової  субсидії та визначення її розміру

Перш за все, слід зауважити, що подати документи на отримання житлової субсидії, можна в будь-який період року.

Для розрахунку допомоги з початку опалювального сезону враховується дохід осіб за І–ІІ квартали поточного календарного року. Для розрахунку з березня 2023 року буде враховуватися дохід за ІІІ–IV квартали (липень-грудень) 2022 року. Під час призначення державної допомоги враховуються доходи членів сім’ї домогосподарства.

Для кожної сім’ї розмір субсидії розраховують індивідуально. Вона залежить від складу та доходу родини.

Норми житла та нормативи споживання для розрахунку субсидії

Субсидія призначається виходячи з єдиних для всієї України соціальних норм житла та нормативів споживання житлово-комунальних послуг, які встановлено постановою Уряду від 06.08.2014 №409 (зі змінами).

Норма площі житла. Допомога вираховується за наступною формулою: 13,65 м2 на особу + 35,22 м2 на сім’ю = 48,87 м2

Споживання природного газу:

 • на опалення: 4 м3 на 1 м2 опалювальної площі * коригуючий коефіцієнт (в опалювальний період)
 • Коригуючий коефіцієнт для Дніпропетровської області наступний: 1-2-поверхові будівлі – 0,982; будівлі на 3 і більше поверхів – 0,716;
 • на газову плиту за відсутності гарячого водопостачання і газового водонагрівача (приготування їжі і підігрів води): 5,4 м3 на особу;
 • на газову плиту і водонагрівач: 10,5 м3 на особу.
 • Централізоване водопостачання та водовідведення:
 • постачання холодної води: 3,6 м3 на особу (за відсутності централізованого постачання
 • гарячої води).

Споживання електричної енергії:

 • на опалення: 30 кВт/год. на 1 м2 опалювальної площі * коригуючий коефіцієнт (в опалювальний період);
 • за наявності газового водонагрівача: 70 кВт/год. на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/год на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більше 190 кВт/год. на місяць;
 • за відсутності газового водонагрівача: 100 кВт/год. на сім’ю з однієї особи і додатково 30 кВт/год на місяць на кожного іншого члена сім’ї, але не більше 220 кВт/год. на місяць.

Вивезення твердих побутових відходів: 0,4167 м3 на одну особу.

Отримати субсидію можуть не всі охочі. Кому буде відмовлено?

У 2022-2023 роках субсидія не надається, якщо:

 • загальна площа житла перевищує 130 м2 для квартир та 230 м2 – для приватних будинків (виняток – дитячі будинки сімейного типу);
 • на депозиті потенційного отримувача допомоги у банку лежить більше 100 тис. грн;
 • будь-хто із членів родини протягом 12 місяців перед призначенням субсидії здійснив операцію на більш ніж 50 тис. грн (купівля землі, квартири, будинку, цінних паперів тощо);
 • у власності є транспортний засіб, якому менше 5 років (крім мопеда і причепа).
 • у особи, що досягла 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, або ними (за них) не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

 Чи вийде оформити субсидію українцям, які втратили роботу?

Перш за все слід розуміти, що субсидія призначається, якщо у працездатної людини є дохід у розмірі не менше мінімальної заробітної плати, а також вона є платником соціального внеску.

Але навіть при їхній відсутності, людина може розраховувати на отримання допомоги від держави. Якщо протягом періоду, за який враховуються доходи, особа  була зареєстрована у державній службі зайнятості, та мала статус безробітного.

При цьому для осіб, які втратили роботу в період воєнного стану і зареєстровані у Державній службі зайнятості як безробітні та їм призначена допомога по безробіттю, при розрахунку житлової субсидії до доходу замість суми отриманої заробітної плати за попереднім місцем роботи враховується розмір призначеної допомоги по безробіттю за повний місяць, що передує місяцю звернення за призначенням субсидії. Тобто за субсидією можна звернутися через місяць після першої виплати.

За яких умов субсидію зможуть отримати вимушені переселенці?

Тут важливо розуміти, що право на отримання державної допомоги мають переселенці за фактичним місцем проживання, а не за місцем реєстрації. Якщо люди орендують житло, то до переліку документів не обов’язково додавати договір оренди.  Але в цьому випадку посадові особи виконавчих органів повинні зробити акт обстеження, що підтверджує фактичне проживання. І саме цей документ буде наданий до Пенсійного фонду.

 

Таким чином, держава допомагає людям пережити складні часи, а також підтримує роботу підприємств критичної інфраструктури. Тому, якщо ви потребуєте соціальної допомоги та підпадаєте під категорію її потенційних отримувачів, не зволікайте – подавайте документи. Якщо ваше право на це буде підтверджено, то ви обов’язково отримаєте таку можливість.

 

Сподобалась ця стаття?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

PokrovGZK© 2020 Design by DIT

Україна, Дніпропетровська обл., м.Покров, вул. Центральна, 11